570 zijn, voor Europa door zijn geluk, voor hem en Prankrijk door zijnon- geluk, met het opperbevel over het leger, dat de bergpassen van de Alpen verdedigde tegen de Piemonteezen en de Oostenrijkers. Het was in het geheel niet noodigvan eeue toereikende verdedigende houding tot eene aanvallende over te gaan; de republiek had haren grond en haar beginsel beschermd tegen de koningenwat zij en anderen behoefdenwas vrede en niet veroveringen. Maar Napoleon let er opwant deze trek zal terug te vinden zijn in al de phases van zijn militair leven, verandert het defen sief in offensief, dringt in Piemont door, vermeestert de Oostenrijksche bezittingen en verbaast vriend en vijand door zijne snelle en beslissende handelingen. Wat diepzinnig is bedacht, wordt ijverig uitgevoerd; ge dachte en uitvoering zijn elkander waard. Het onuitputtelijke Oostenrijk herstelt onophoudelijk zijne onophoudelijk verslagene legers, maar eindelijk wordt het moede, het bezwijkt, en er zoude niets te schrappen vallen uit deze groote militaire bladzijde, als niet de leelijke zaak van /enetië den nieuwen held in een verdacht en voor de toekomst verontrustend licht kwam toonen. De Pransche republiek heeft de veroveringen in Italië niet kunnen be houden; de coalitie van Engeland, Oostenrijk en Rusland ontneemt ze haar, maar slaagt er niet in haar grondgebied aan te randen; de over winningen van Massena in Zwitserland, van Brune in Holland bevrijden Prankrijk van alle gevaar. Napoleon, uit Egypte terugkomende, maakte zich toen door een' staatsgreep meester van het oppergezag, en, dadelijk de verdedigende houding veranderende in eene aanvallende, rukt hij voort over de Alpen en treft den vijand door den bliksemslag van Marengo. Op nieuw treedt Prankrijk buiten zijne grenzen en wordt eene bedreiging voor Europa. Hij echter slaat zijne legerplaatsen op aan de oevers van den Oceaanwaar hij een' inval in Engeland ontwerpt. Oostenrijk acht de gelegenheid gun stig om Prankrijk's toenemend overwicht te breidelenmaar zijne krijgs oversten waren niet opgewassen, om zich te meten met den voortvarenden aanvoerder, die hun toescheen nog ver verwijderd te zijn. De overgaaf van Ulm en de nederlaag van Austerlitz bewezendat zijne tegenstanders het middel nog niet hadden gevonden, om zijne plan nen te verijdelen of om hem te verwinnen. Hij zette op Duitschland zijn zegevierenden voet en zag nieuwe overwinningen in het verschiet. Zij bleven niet weg. Noch de trots, noch de vaderlandsliefde van het Pruisische leger konden den toestand dulden, waartoe de vreemdeling Duitschland gebracht hadde Pruisische troepen stelden zich in beweging en zij kwamen Jena zoeken. De Ségur noemt de militaire kaartenwaarop

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 580