571 Napoleon zijne operaties ontwierpprofetisch" Inderdaad schreef hij uit Parijs, zonder te falen, al de bewegingen van zijn leger tot Berlijn voor, bepaalde uit zijn kabinet den dag van zijn' intocht in die hoofdstad en de keuze van den gouverneur dien hij voor haar bestemde. Alles werd punt voor punt volvoerd; Pruisen viel levenloos onder den slag, die het werd toegebrachten het juk van Duitschland drukte zwaarder. Er bleef nog slechts over Rusland te treffen, pas de bondgenoot ge worden van Oostenrijk en Pruisen. Napoleon aarzelde niet het in Polen te vervolgen. De overwinning weifelde te Eylaumaar zij verklaarde zich te Eriedland, en ofschoon hun tegenstander zeer ver van huis en van zijne hulpbronnen was, vermochten de Russen geen weerstand te bieden aan het gewicht van vooralsnog onverwinnelijke wapenen en van een1 naam, die een schrik werd. In deze reeks van zoo groote, zoo aanhoudende, zoo beslissende geluk kige uitkomsten, die achtereenvolgens Oostenrijk, Pruisen en Rusland buiten gevecht stelden, is niets toevallig: de blik van den veldheer wijst het punt aan, waar de slag moet worden aangebracht; zijne gedachte be rekent de middelen, zijn wil past ze toe met evenveel snelheid als zeker heid. Maar inen zal opmerken dat al deze operaties aanvallende bewegingen zijnen aanvallende bewegingen zouden op bedenkelijke wijze verstoord kunnen worden, als de wederpartij er eene behendige verdedigende hou ding tegenover stelde, eens houding, die den oorlog op de lange baan zou schuiven. Maar zoodanig was toen de gezindheid niet van de vijan den met wie de worsteling was aangegaan. Het waren legersvervuld van krijgsgeest, evenzeer verlangende naar het slagveld als Napoleon zelf; alleen konden hunne generaals de vergelijking niet met hem doorstaan, noch wat de berekeningennoch wat de besluitvaardigheidnoch wat de snelheid betreft. Eindelijk, de troepen, die hij aanvoerde, waren ontzag wekkend, gehard in den krijg, nog vervuld van de herinneringen en van den gloed der republiek; men kon alles van hen vergen: onstuimig bij den aanval, pal staande bij wederstand, niet te verwinnen door vermoeienis. In dit geheel werkte alles samende voortreffelijkheid van de troepen, het genie van den leider, de aanvallende wijze van oorlogvoeren en de beslis sing in één enkelen dag en op één enkel slagveld. De jaren 1807 en 1808 hebben de militaire grootheid van Napoleon en zijne macht ten top gevoerd. Hij heerscht over Erankrijk, door de om wenteling vergroot met België en den linkeroever van den Rijnover geheel Italië, meer of min rechtstreeks over Zwitserland, waarvan hij de middelaar, over het Duitsch Verbond, waarvan hij de beschermheer, over Holland, waarover een zijner broeders koning is en dat hij eerlang zal

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 581