580 dervaren aan zooveel vaderlandsliefde, aan zooveel zelfopofleriugen laat ons uit het groote voorbeeld, dat Pruisen ons in dit plechtig uur aan biedt, de les weten te trekken, reeds geschreven in de geschiedrollen van het republikeinsche Prank rij kdat de liefde tot het vaderland, als zij in het hart der natiën van onzen tijd is uitgedoofd geworden door bevoor rechting en dwingelandij, weder ontvlamt bij het vuur van vrijheid en gelijkheid." La, Guerre de 1813 en Allemagnep. 224). Deze bladzijde, die zoo goed den uitslag vau den veldtocht van 1813 doet raden, is met nog vrij wat meer waarheid toepasselijk op den veld tocht van 1S14, waarin de geestdrift van de volken niet minder is, waarin de verbondene strijdkrachten zijn toegenomen, en de Pransche verzwakt. De overgang van de verdedigende houding, waartoe de aard van den toe stand dwong, tot de aanvallende door een genie, dat slechts deze wijze van oorlogvoeren verstond, in 1813 gestraft met nederlaag, werd het nog spoediger in 1814; de veldtocht van 1813 had zes maanden geduurd, die van 1814 duurde er twee. Het is de gewoonte, althans in Prankrijk, dezen te korten veldtocht zeer te prijzen. Het is waar, het leger was daarin bewonderenswaardig; gevormd tusschen het eind vau October en het eind van Januari uit het overschot van het leger van Duitschland (wat weinig was, want wat aan het zwaard en aan het vuur ontsnapt was, werd weggevaagd door den typhus), uit depots uit het binnenland, uit soldaten van het leger van Spanje (ik heb hen zien voorbijtrekken op requisitie-karreu; dit waren de spoorwegen van dien tijd), uit de vóór den tijd geworvene lichtinguit eenige nationale gardes, ondersteunde het heldhaftig en zonder een enkelen oogenblik in zijne taak te kort te komen, de stoutste en snelste bewegingen van zijn' aanvoerder. Hijvlug en beslissend gelijk in de schoonste dagen van zijne krijgsmansloopbaan, bracht nu eens den Russen zijne slagen toe, dan weder den Pruisen, dan weder den Oostenrijkers, verbaasde meer dan eens zijne fiere vijanden en ver blijdde Parijs door de praal van gevangenen, die in de straten van de wereldstad defileerden. Maar waarop kon dat alles slechts uitloopenHet waren schitterende schermutselingen en niets anders. Van het oogenblik. dat er geen flink beraamd verdedigingsplan bestond en men er een louter aanvalsplan voor in de plaats stelde, was het onvermijdelijk, dat de groote legers van Europa, ondersteund door sterke reserves, die zeiven de be volking achter zich hadden, binnen een vrij kort tijdsbestek de overhand zouden behalen op het kleine Pransche leger, dat door geene enkele in gereedheid gebrachte reserve geschraagd werd. Voor een aanvallenden oor log was alles nutteloos; voor een1 verdedigenden zou het iets anders ge weest zijn, en als men, met de bescheiden van den tijd, de oorlogvoe-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 590