582 te hebben heeft hij cle stukken, de bevelen, de brieven, de verhalen geraadpleegd; hij heeft hunne juiste dagteekening en soms hun uur bepaald, want meer dan eens is in zoo snelle bewegingen het uur van het hoogste gewicht; hij heeft deze bescheiden aan elkander getoetst en er eerst van gebruik van gemaakt na er de waarde van te hebben erkend. In de geschiedenis zijn de authentieke stukken, wat de feiten zijn in de natuurwetenschappen. De heer Charras is in den volsten zin getrouw geweest aan dezen regel; met zijn boek in de hand, is het dan ook mooglijk, in zeer korte woorden een volkomen helder denkbeeld van deze vreeselijke gebeurtenissen te geven. Toen Napoleon zijn leger op de grens van België bijeentrok, gereed om den veldtocht te openen, was dit leger 128000 man sterk; dat van den hertog van Wellington telde 95000 en dat van Bliiclier 124000. De eenvoudige vergelijking van deze cijfers toont aan, dat, zoo het Fransche leger op een slagveld stiet tegen de twee vereenigde legers, het bezwijken zou ouder de grootere getalsterkte. De gedachte van Napoleon was dan ook zóó te manoeuvreeren, dat hij ze het eene na het andere verslaan zou en telkens hun gelijke in aantal en hun meerdere in bekwaamheid zou zijn; eu men zou dit ontwerp moeten prijzen, zoo niet, gelijk reeds gezegd is gewordenelk aanvallend stelsel uit zich-zelf onuitvoerbaar ge weest was in den toestand van het afgezonderde Frankrijk en van het verbondene Europa. Wat zijn plan mooglijk maakte, is, dat de vijandelijke strijdmachten twee onafhankelijke generaals en twee verschillende kantonnementen had den. De operatie gelukte aanvankelijk, zoo niet volkomen, ten minste voldoende. Den 14(len Juni werd België bezet en den 16<len het Pruisi sche leger geslagen bij Eleurus. [Ligny. Fr.]. Maar verschillende om standigheden belettendat deze nederlaag de Pruisen voor langen tijd buiten gevecht stelde; de voornaamste is, dat Wellington, in allerijl zijnen medeaanvoerder ter hulpe gesneld zijnde, aan Ney den bloedigen slag van Quatre-Bras leverde. Indien hij gedraald had en het legerkorps van Ney beschikbaar gebleven was, zou naar alle vermoeden het verlies van de Pruisen zeer bedenkelijk geweest zijn. Den 17dcn stelde Napoleon, tegen het eind van den dag, het tweede gedeelte van zijn plan willende volvoerenzich in persoon in beweging tegen Wellington, die terugtrok naar den kant van Brussel, en zond Grouchy op Blüelier af, die naar Namen naar Waveren. Pr.] terug trok. Alles scheen te gelukken, en toch was feitelijk alles in de waag schaal gesteld en was het gevaar ten top gestegen. Men moet naar de andere zijde gaan en zien, wat daar gebeurd was. Op dienzelfden dag

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 592