52 werkhij zal zicli de daarvoor besteede uitgaaf, gelooven wij, niet beklagen. Wij wenschen echter nog speciaal de aandacht te vestigen op enkele daarin voorkomende punten. In Hoofdstuk III lezen wijhoe bij den aanval op forten telkens het bombardement den hoofdrol speelde; het fort Fisher o. a. werd in drie dagen tijds met niet minder dan 50000 granaten beworpen. Hieruit blijkt de bepaalde noodzakelijkheid, om, zoo men eene kustbatterij inderdaad als verdedigbaar wil beschouwen, daarin te zorgen voor bomvrije geschutstan- den, logies en magazijnen; zonder deze zal de batterij in een oogenblik tot de overgave gedwongen worden. Bomvrije geschutstandengedekt met twee of zelfs drie lagen spoorsta ven bleken bij de beproeving zeer onveiligzij waren niet bestand tegen een kogel van 25 duim, en men zag zich derhalve genoodzaakt om we der tot de gewone aarden bedekking terug te keeren. De schrijver wijst verder op de voordeelen van den aanvaller, die het gevecht veelal naar welgevallen kan doen aanvangen en eindigenzijn afstand en zijne positie kan uitkiezen endoor zijn zwaar geschut op sommige gedeelten der kustbatterij te conceutreerendaar veel schade kan aanrichten. De verdediger behoort daarom bij den bouw zijner batterij gebruik te maken van materialen, die tegen het nieuwe artillerievuur be stand zijn, dus vooral van aarde en ijzer; en hij zal zijne vuurmon den zooveel mogelijk behooren te dekken tegen 's vijands vuur, onder an deren door bij het vuren over bank wat, om het ruimer schootsveld, veelal beter is dan het gebruik van schietgaten de stukken achter zandzakken te verbergen en geen vuur te gevenvoor dat 's vijands sche pen zoo nabij zijn, dat het schot belangrijk nadeel aan die schepen kan toebrengen. Alle marine- en genieofficieren, die bij den Amerikaanschen oorlog on dervinding hebben opgedaan, zegt de schrijver verder, zijn eenparig van gevoelen, dat de vuurmonden en hunne bediening gedekt moeten worden door ijzeren bomvrije stellingen achter aarden borstweringen, en een zoo klein mogelijk doel moeten bieden aan 's vijands vuur. Men kan nu voor die bomvrije stellingen kiezen de draaiende koepel het beste der tot nu toe bekende stelsels of wel eenvoudig ijzeren schildendoch in ieder geval is voor de meest blootgestelde plaatsen eene dikte van 50 duim niet te groot, en moet het voorvlak van den geschutstand altijd onder eene vrij sterke helling geplaatst wordendaar bij verticaal ge plaatste pantsering de projectilen met hunne volle kracht treffen, cn zij daarentegen bij hellende schilden veelal zullen ricocheteéren cn over de batterij heen zullen gaan.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 59