601 En, voor zoo ver wij uit de laatst ontvangen telegrammen kunnen opmaken, is dit geschied. Want als men reeds, door middel van luchtballons, reizigers en brieven uit Parijs moet verzenden, dan zie ik geen kans, om veel proviand naarhitmen te smokkelen. Parijs is dus feitelijk ingesloten. Op welke wijze het duitsche leger dit ge daan heeft, is ons voor het oogenblik volstrekt onverschillig. Genoeg, dat het zoo is. Na dit feit geconstateerd te hebben, behoef ik de andere argumenten van van de Velde niet te weerleggen, daar zij, door dat eene feit, hunne waarde geheel verliezen. Eene stad als Parijs heeft veel proviand noodig en, als deze eens op raaktdan zal men zich moeten overgevenook zonder een geregeld beleg te hebben doorstaan. Elk beleg heeft haar geregeld verloop, even als eene ziekte. Wordt de patiënt krachteloos, zonder dat de kunst in staat is hem nieuwe krach ten in te gieten; verlaat hem de eigen levenskracht, dan is het met hem gedaan, en de dood maakt zich van hem meester hoe onwillig hij ook zijn moge. In het eerstgenoemde geval zien wij hetzelfde gebeurenwanneer de toevoer van buiten ophoudt en de vivres verminderen, terwijl de hoop om zicli, met geluk kig gevolg, te kunnen doorslaan, met eiken dag geringer wordt. Op deze wijze zijn, van af het beleg van Troje tot dat van Metz, alle vestingen moeten val len in de handen van de belegeraars. Het ongeluk datdoor het bombardement van eene versterkte plaatsover deze en hare inwoners uitgestort wordt, laat zich door geene sentimenteele pre dikatiën tegenhouden. Het is daarmede net zoo gesteld als met het schieten in den veldslag, of het attaqueeren van groote kavallerie-massa's. Heeft het pro jectiel den vuurmond verlatendan is er geen houden meer aanen zijn doel isdood onder den vijand. Vliegen de paarden over het slagveld en zie ik mijn broeder, ja mijn eigen vader, gekwetst op den grond liggen, zoo moet ik daarover heen, en geen deus ex machina zal hem zachtjes op zij dragen. Dat is de oorlog Hoe kan men nu zoo onverstandig redeneerenen beweren//dat hijdie Pa z/rijs bombardeert, aan de verachting der geheele beschaafde wereld moest prijs //gegeven worden"? Het zoude jammer wezen voor de stad en de onschuldige menschendat is duidelijk. Maar de Franschen willen het zoo. Zij verbeelden zich, dat hunne hoofdstad iets voor moet hebben bij Weenen, RomeAntwerpen en andere groote stedendie zij belegerd hebben van Sebastopol en Puebla wil ik nu niet spreken. Met ijzeren consequentie bewandelt de krijgsgod de landenwaarover het zaad der tweedracht is uitgestort. Wat ook onze moderne beschavingonze phi losophic en philantropie tegen het voeren van oorlog mogen inbrengenzoo lang de menschen met de wapens in de hand oorlog voeren zal het niet anders worden, ja, is het zuiver onmogelijk, dat hel anders kan worden. 39

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 611