606 jveizer Napoleon voerde dit wapen bij weder onrust onder bet twVreeselijke uitwerking daarvan werd met de bet. fransche leee,,6esc'letst) en men vroeg zich af, of het de strijdvaar- meeste o''"lll('ere legers niet op nieuw in gevaar zoude brengen? fluitwerking der mitrailleuses, in den tegenwoordigen oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen, zal ons eerst later met voldoende zekerheid kunnen blijkenmen zal dan moeten beslissenof zij voortaan een deel der be wapening van elkleger moeten uitmaken. Bepalen wij ons thans tot eenige algemeene beschouwingen. De aard der mitrailleuse is gekenschetst door haren naam. De uitvin ding is geenszins nieuw; in vele arsenalen vindt men zoogenaamde »or- gelKanonnen n. 1. combinatiën van 20 tot 60 geweerloopen met een ontstekings-mechanisme, die 200 a 300 jaar oud zijn en slechts als cu riosa schijnen aangemerkt te worden. De Noord •Amerikanen maakten in hunnen laatsten strijd eveneens gebruik van soortgelijke toestellen, welke zij Eequa-batterijen noemden en in loopgravenvaartuigen enzvooral in de gevechten om Charleston, aanwendden. Eerst in 1866 echter heeft de mitrailleuse eenigen naam gekregen. In hoofdzaak kent men twee soorten: de mitrailleuse van Montignj, die vee] overeenkomst met de Fransche en Pruisische heeft, en de '/Cat lings revolver-kanonnen." De eerste bestaat uit 32 geweerloopen, en ontvangt de munitie door middel van doorboorde schijvendie van even veel patronen voorzien kunnen worden als er loopen zijn. Zoodanige schijf met patronen wordt dan door middel van schroeven of hefboomen aan het achtereinde der loopen geplaatst. De patronen komen zoo in (eigenlijk voor) de loopen, en kunnen dan opvolgend of gelijktijdig af geschoten worden. Na het schot wordt het mechanisme geopend en de patroonschijf verwisseld; per minuut kunnen aldus driedoor verbete ring van het werktuig wellicht vier of vijf schoten, elk van 32 ko gels, gedaan worden. Deze mitrailleuse schiet een gewonen infanterie- kogeldeze bereikt een afstand van 1200 pas, waarop men, bij een schijf van 9 op 54 voet (2.8 op 16.8 meter ongeveer), 30 pCt. treffers verkreeg. Het Gatlingkaiion heeft 6 loopen, die om een spil kunnen draaien. De achtereinden der loopen komen door die draaiing successive!ijk voor het ladings- en ontstekings-mechanisme en worden daar van patronen voorzien. Rij eene volgende beweging der loopen wordt de patroon ge heel in de laadruimte geschoven en eindelijk afgevuurd; de ledige huls valt met behulp van een patroontrekker uit de loop. Het mechanisme kan vooitdurend van nieuwe munitie voorzien worden, zoodat onophou-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 616