54 diening ondervinden soms het nadeel van traversenopgeworpen met zand zakken of grondwanneer eene zware granaat een travers treft, drijft hij somtijds grond in de monding van het stuk en brengt het daardoor voor- loopig tot zwijgen; de zandzakken of aarde, op de cirkelstukken gewor pen, belemmeren de beweging van den vuurmond. Om een en ander te vooikomen en ook om plaats te winnen verdienen ijzeren traversen alzoo de voorkeur. De ondervinding leerde, dat in eene batterij destuk ken geschut op minstens 18 el van elkander geplaatst behooren te wor den men dekte deze alsdan door hooge traversenwaarin bomvrij ver blijf voor de bezetting was gebouwd. De admiraal Porter wijst voorts op de groote uitwerking, welke, bij vele aanvallen op k ust batterij ende van de schepen geworpen granaten en de granaatkartetsen hebben gehad, en levert daardoor op nieuw het bewijs voor de bepaalde noodzakelijkheid van bomvrije geschutstandendie wel als de eerste voorwaarde voor eene goede verdediging mogen worden aan gemerkt. De meening van den Admiraal Porter, dat versperringen en torpedo's betere weermiddelen zijn dan onze tegenwoordige fortenwordt door den schrijver als motto gekozen voor het tweede gedeelte van zijn werkdat over beide verdedigingsmiddelen handel!. Indien eene versperring aan haai' doel zal beantwoorden, moet zij in staat zijn, wederstand te bieden aan de vijandelijke schepen; zij moet de eigen vloot niet insluitenen alzoo steeds een doorgang bezitten, die zoo noodig afzonderlijk kan worden gesloten. Zij dient verder zoodanig te worden aangelegd, dat zij het vaarwater niet, althans niet merkbaar, wij zigt; zij moet niet door brand, vijandelijk vuur, wind en golfslag of paalworm vernield kunnen worden, en eindelijk drijvende lichamen kun nen doorlaten. Aangezien men in oorlogstijd veelal gebrek aan tijd, personeel en materialenen soms ook door de nabijheid van vijandelijke schepen geene gelegenheid zal hebben tot de daarstelling eener voldoende versperring, is het noodig dat deze reeds, althans op de belangrijkste punten, in vre destijd worde gereed gemaakt. En eene versperring moet in staat zijn aan haar doel te beantwoorden'/eene wrakke versperring" zegt de schrij ver terecht, «is nadeeliger dan geen", want zij bezwijkt bij den eersten stoot, en de aan haar ten koste gelegde middelen en tijd gaan verloren met het punt, dat zij had belmoren te beschermen. Maar hiertegenover staat een, vooral voor een staat als Nederlandzeer overwegend bezwaarn. 1. de hooge kostenaan het maken eener goede

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 61