VARIA. liet eerste verband op het slagveld is zulks een eenvoudig en toch tevens zoo hoogst practisch hulpmiddeldat menin het belang van onze zich m den krijg bevindende strijders, niet anders dan dankbaar kan zijn voor den uitvinder er van, den Professor in de chirurgie Dr. P. Esmarch te Kiel. Zonder dit kleine, voor de meest verschillende wonden in den beginne voldoende, verbandstuk in den zak, moest thans geen strijder meer in het - gevecht gaan. Tot nu toe hadden de soldaten in de meeste legers (bij het Indische echter niet) in hunnen randsel kleine pakjes van ver- bandgoeddie wat plukseleen spons en een1 linnen strook van vier el len lang bevatten. Maar veel doelmatiger dan dit verbandmiddel is het door Esmarch den krijgslieden aanbevolen «driehoekige doek." Dit doek beantwoordt aan het doelde versche wond tegen nadeeliee invloeden, waaraan zij gedurende het transport tot in het hospitaal is blootgesteld, te beschermen. Het houdt stof, vuil en zonnehitte af, houdt het gewonde lichaamsdeel in eene gepaste rustige ligging, en belet, door eene gepaste drukking, het bloedverhes, bénevens de door verkoeling ont staande ontsteking. Alle deze voordeelen worden bereikt door een doek, waarvan Esmarch in eene kleine brochure: //Het eerste verband", het juiste technische gebruik beschreven heeft. Bij dit boekske is zulk een //drie hoekig doek' gevoegd, gedeeltelijk tot gebruik, gedeeltelijk tot onderricht bestemd, want op het doek is eene plaat gedrukt, voorstellende eene groep van soldaten, op verschillende wijzen verwond, voor elk van welke het

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 621