618 Neem verder op 200 a 300 el van dat kampement verwijderd eene re doute van 50 a 60 ellen face, overvuld met planken gebouwen met pannen gedekt, benevens een kruitmagazijn, inhoudende een paar duizend kilo kruid. Als men nu nagaat, dat voor eene dergelijke inrichting de brand-blusch- rniddelen sedert jaren bestaan uit één handbrandspuit, eenige brandemmers en een paar brandzeilen; dat het temporair gedeelte 2 a 300 el van de rivier, of liever van het naast bij zijnde water afligt; dat het fort op een heuvel gelegen is en er zich slechts één waterput in bevindt, die in den oostmousson, dus in den gevaarlijk-sten tijd voor brand, nagenoeg droog loopt, dan zou men iiaast moeten zeggen dat de geopperde stelling bewezen is, hoe paradox ze ook scheen. En toch zou het verwisselen der genoemde brand-bluschmiddeleti tegen andere van grooter capaciteit weinig nut opleverendaar men onder alle omstandigheden nagenoeg gebrek aan water heeft. Bovendien vereischt het manoeuvreeren met een groote spuit en aanjager veel oefening en een groot personeel, terwijl men met grond bevreesd kan zijn, dat in een critiek oogenblik geen goed gebruik van de aanwe zige middelen kan gemaakt worden, ja zelfs, dat de omslachtiger werktui gen meer verwarring dan nut zouden geven. Op posten of in kleine garnizoenenwaar het beschikbare personeel in eene ongunstige verhouding staat tot het aantal en de uitgebreidheid der gebouwen, die men voor den verderen voortgang van een uitgebroken brand beschermen wil, behooren de brand-bluschmiddelen tot de grootste eenvou digheid teruggebracht te worden, zonder dat die vereenvoudiging schaadt aan het bluschvermogen der werktuigen. De tegenwoordige brand-bluschmiddelen kunnen die beide voordeelen slecht in zich vereenigen, ze deugen dus niet. Voor kleine garnizoenen althans behooren ze afgeschaft en door extinc- teurs vervangen te worden. Men zal toch bij elke bezetting wel een paar sujetten vindendie ge schikt zijn om met die werktuigen naar behooren te leeren omgaan. Het aantal manschappen, tot het blusschen zelf benoodigdis dan zeer gering, en houdt men alzoo voldoende handen over om de nog niet aan getaste gebouwen naar behooren te beschermen of, zoo noodig, de naast bij gelegene om ver te halen. Behalve dat de extincteurs beter aan de bestemming van braud-blusch- middel voldoen, zijn ze ook veel goedkooper dan de omslachtige brandspui ten, die bovendien veel geld aan onderhoud vereischen. Het ware wenschelijk op die plaatsen, waar toch de brand-bluschmiddelen vernieuwd of uitgebreid behooren te worden, een voldoend aantal extinc-

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 623