614 teurs ter beschikking van den militairen kommandant te stellen, om later, zoo die maatregel doeltreffend wordt bevinden, de extincteurs algemeen in te voeren. F. Nieuw voedingsmiddel in den oorlog. Een van de grootste bezwaren in de verpleging der troepen te velde, voornamelijk onder het marcheereu, wordt ondervonden in het verstrekken van goedeetbaar vleesch. Het slachtvee toch kan dikwijls niet in genoegzame hoeveelheid ver kregen of medegevoerd worden en maakt in ieder geval den trein groo- ter, onbewegelijker en minder handelbaar. De verdeeling van het vleesch onder de manschappen is, zoo niet on uitvoerbaar, toch dikwerf nutteloos, omdat het in de haast geslachte, onbestorven vleesch, zelfs bij langdurig, dus veel tijd eischend koken niet goed gaar wordt, alzoo bijna oneetbaar is, en dan ook door den soldaat grootendeels wordt weggeworpen. Ten einde in dit gebrek te voorzien, nam men tot nn toe zijn toe vlucht tot gezouten vleesch of andere, in engelsche en fransche particu liere fabrieken bereide geconserveerde vleesclisoortenLiebigs vleeschextract of dergelijke. Terwijl nu het verduurzaamde vleesch, voornamelijk bij het transport, spoedig door bederf aangetast en daardoor onbruikbaar wordt, biedt het vleeschextract, dat slechts in de hospitalen soms doelmatig mag heeteu aan onze verteringsorganen niet dien ballast, dien wij onvoorwaardelijk noodig hebben. De soldaat gevoelt zich daarmede niet verzadigd; boven dien smaken verduurzaamde spijzen den mensch op den duur niet. Extracten en poeders, alleen gebruikt, voldoen evenmin en stillen den honger niet. De Saksische regeeriiig is er in geslaagd, een voedingsmiddel bij haar leger in te voeren, dat als een goed surrogaat voor versch vleesch en groenten kan aangemerkt worden, en dat door zijne bestanddeelen dezelfde voedingstof inhoudt als versch vleesch, meel en groenten. Het smaakt goed, kan lang bewaard, gemakkelijk vervoerd, en spoedig en overal gereed gemaakt worden; de soldaat nuttigt het gaarne. Boven dien kan de daarmee voorziene troep zich onafhankelijker bewegen. Uit voedingsmiddel bestaat uit een mengsel van vleeschdeelentarwe blom en groenten; de Duitschers noemen het Fleischgries"wat wij het beste door vleesehbeschi.it meenen te kunnen vertalen hoewel dit woord de beteekenis niet juist teruggeeft.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 624