615 Ook door de Oostenrijksche regeering zijn hiermede proeven genomen, en is tot de invoering daarvan bij liet Oostenrijksch-Hongaarsche leger besloten. Het ration per dag, als surrogaat voor versch vleesch en groenten te zarnen weegt 74 lood (tolgewicht) De bestanddeelen ziju op elke 2-23 pond 13j lood bruto (tolgewicht) de navolgende lo. tarweblom, van gezonde en reine vrucht, droog gemalen. 100 pond. 2°. ossenvleesch100 3°. versclie groenten: selderij, prei, peterseliewortel, peterselie, kervel, uien en penen, elk1 10 lood. 4°. aan zout en specerijen: 14 pond zout, L lood fijne peper en :2j lood geraspte notenmuskaat. Deze bestanddeelen wegen samen '223 pond 13$ lood, waarvan na af trek van de beeneu, liet vet enz. gemiddeld 117 pond netto gewicht of 468 rations van 74 lood verkregen worden. De wijze van toebereiding is de volgende: De runderen worden 2 dagen van te voren geslacht; liet vleesch wordt door twee personen van beenderen, vet enz. ontdaan. Het vet wordt in Saksen aan de gehuwde militairen verkocht voor 1 grosohen (6 cent) het pond (half kilogram), en tot het maken van soep gebezigd. Het gereinigde vleesch wordt, in hoeveelheden van 30 of 35 pond tesrelijk, door twee man in kleine stukjes gehakt; in den zomer wordt er daarna dadelijk, 's winters echter eerst den volgenden dag zout eu peper bijgevoegd. Vervolgens worden de groenten fijngehakt. in eene daartoe gereedstaande bak wordt, eerst eene laag tarweblom, daarna de groente, en op deze het vleesch gelegd; de bestanddeelen wor den dan met de hand vermengd, en op droogramen overgebracht, die uit met dicht linnen overtrokken houten ramen bestaan. Op die droogramen wordt liet mengsel uitgespreidmet de hand gelijk matig verdeeld, en in den van drie verdiepingen voorzienen droogoven gelegd. De droogoven is eenvoudig uit gewone metselsteenenin den vorm van een kast gebouwd, en van binnen van ribben voorzien, waarop de droog ramen rusten. Nadat er vooraf 3 uren gestookt is, wordt liet preparaat Een kilogram bevat 2 ponden of 60 looden tolgewicht.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 625