616 in een temperatuur tusschen 11 en 42° E. dikwijls gekeerd en in de verdiepingen verwisseld. Volkomen hardheid is het kenteeken van behoorlijke drooging; de kleur mag volstrekt niet donker, maar moet steeds helder zijn. Na verloop van 8 uren worden de deuren van den droogoven gesloten; het mengsel blijft er gedurende den nacht in. Den volgenden morgen worden de droogramen er uitgenomen, de vleesch- beschuit gezeefd, het terugblijvende met een handmolen fijngemalen, met het gezeefde vermengd en de geraspte nootmuskaat bijgevoegd. De verpakking geschiedt nog dienzelfden dag, in papieren of linnen zakken, dan wei in blikken, die 1, 2 of meer rations inhouden; vervol gens wordt het in vaten of kisten in drooge en luchtdichte plaatsen op- bewaard. Papieren zakken zijn uithoofde hunner goedkoopte en gemakkelijke vervaardiging te verkiezen. De beschuit wordt gekookt in circa één liter water per ration. Neemt men hiertoe koud water, dan is voor het koken 14 uur noodig. Wanneer het water reeds kookt als men de beschuit er bijdoel, dan is deze binnen een kwartier gereed om als voedingsmiddel te dienen. Advertencla. Eene maandelijksche publicatie van het Cbinine-verbruik in elk garnizoen voor de binnen- en buitendienst zou rijk aan leering zijn. Indien men de sterkte van het garnizoen daarbij noteert, dan kan in cijfers de invloed worden aangegeven, dien de vestiging op de stand plaatsen uitoefent op de paludaire ziekten onzer troepen. Ook de maan delijksche schommelingen, werking der goede en kwade moussons, etc. zou men hieruit kunnen nagaan. Deze berekening zou oneindig eerlijker zijn, op veel gezonder basis berus ten dan onze numerieke zieken-rapportendie allezonder onderscheid foutief zijn. Ik geloof dat men nog wel eens verwonderd zou staan over de gevolgtrekkingen, die men er uit zou kunnen maken. G.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 626