55 versperring verbondenbij de meeste havens moeten de versperringen eene aanzienlijke uitgebreidheid hebbenen aan hare samenstelling zijn in den regel zeer groote moeielijkheden verbonden; de groote diepte, die het vaarwater veelal bezit, de stroom en de golfslag, de specie waaruit de bo dem dikwijls bestaat, maken de daarstelling eener deugdzame en duurzame versperring veelal tot een reuzenarbeid, die slechts ten koste van milli- oeuen schats kan worden volbracht. Wij meenen ons te herinneren, dat de versperring van de haven van Tjilatjap, die naar het ons voorkomt betrekkelijk weinig bezwaren heeft, in 1864 werd begroot op niet minder dan zeven millioen guldens. Zulke sommen ja, wanneer men met zekerheid kan zeggen dat de verdediging daardoor staat of valt, dan moet men ze zich wel getroosten, maar is dit niet het geval, dan zijn zij voor een land als het onze veel te groot, en is men wel om financiëele redenen verplicht, van zulke ko lossale werken af te zien. Het is in dit opzicht met de versperringen eveneens gelegen als met vestingwerken of forten; de leer, die hierbij ten allen tijde dient gevolgd te worden, is: maak ze nooit wanneer gij niet zeker weet dat ze voor de verdediging bepaaldelijk onmisbaar zijnmaar zijn ze noodzakelijkmaak ze dan ook in eens goed en tracht dan niet te zuinig ie zijn. Het niet in het oog houden van dezen regel heeft ons op Java al wat een geld gekost; men heeft vestingwerken aangelegd op plaatsen zooals Soerabaia en Ngawie, die thans door vele bevoegde beoor deelaren als nutteloos of schadelijk worden aangemerkt; en waar men ver sterkingen noodig achtte, heeft men //miniatuur-fortjes" gebouwd, die ten ecnenmale onvermogend zijn om het leger dien steun te verschaffen, dien men zich had voorgesteld. Laat ons dus zorgen, thans niet weder in de zelfde fout te vervallen. De versperring van een vaarwater kan geschieden door aarden of steenen dammen, gezonken vaartuigen, ingeheide of schroefpalenvlotten, kettin gen en touwen, en door torpedo's. Elk dezer verschillende versperringen heeft hare eigenaardige voor- en nadeelen. Vaste versperringen zooals aarden of steenen dammen en gezonken vaar tuigen, zijn moeilijk op te ruimen, en geven dus den vijand weinig gele genheid om eenen doortocht te beproeven. Maar zij bederven het vaar water, en juist omdat zij moeielijk op te ruimen zijn, geven zij den verdediger ook veel last. Het maken van versperringen, door schepen in den haven te doen zinken, heeft bovendien het nadeel, dat daardoor een gemis aan vervoermiddelen ontstaan kandat ongunstig op de^ verdediging terugwerkt.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 62