56 Natuurlijk moeten de schepen, zoo men in hoogen nood tot zoodanige versperring overgaat, behoorlijk geballast worden, zoodat ze goed vastlig gen; in den Amerikaanschen oorlog bezigde men daartoe, behalve steenen, puin, zand en dergelijke, zelfs blokken gietijzer. Omtrent de versperring met palen lezen wij in von Scheliha's werk menige bijzonderheid. Ons bestek gedoogt niet, die bijzonderheden hier te vermelden; zij zijn bovendien meer van gewicht voor de ingenieurs dan voor de officieren in het algemeen. Wij bepalen ons dus tot de opmer king dat bij houten paalrijen de paalwormen bij ijzeren de hooge kos ten, een groot bezwaar tegen de aanwending blijven. Het gebruik van kettingen, verbonden aan en drijvende op houten balken, werd in den Amerikaanschen oorlog meermalen toegepast, doch niet altijd met gunstig gevolg; dergelijke versperringen werden soms dooi den stroom, soms door een springlading vernield, en zouden vermoedelijk toch den vijand niet hebben tegengehouden. Hetzelfde bezwaar ontmoet men ook bij vlotten, die veelal niet bestand bleken te zijn tegen den golfslag of tegen den druk van drijvende voor werpen boomstammen, drijfhout die zich daartegen opstapelden. Men is in Amerika dan ook tot de slotsom gekomen, dat //de samen stelling eener drijvende versperring, die weerstand kan bieden aan de werking van stroom, wind en golfslag vereenigd en tevens aan den her haalden schok van een of meer vaartuigen, eene onmogelijkheid is; niet van technischenmaar van financiëelen aard." Verscheidene voorbeelden zijn er, dat stoomschepen opgehouden zijn door touwen, trossen, netten en dergelijke, die, in het vaarwater aanwezig doch voor den vijand onzichtbaar, zich om de raderwerken of schroeven wikkel den en aldus de beweging moeielijk of onmogelijk maakten. Zoodanige versperring, die natuurlijk slechts in oorlogstijd kan worden gesteld, kan veel nut stichten en kost betrekkelijk zeer weinig. Voldoende kan men haar alleen niet noemen, want zoo zij al een paar vijandelijke schepen builen gevecht kan stellen, eene geheele vloot houdt zij niet tegen. Von Scheliha geeft in overweging, de voordeelen die de reeds genoemde soorten van versperringen elk afzonderlijk bezitten, te vereenjgen door de samenstelling eener versperring uit vlotten, touwen en torpedo's. Hij wenscht daartoe te doen aanmaken dus reeds in vredestijd eene groote hoeveelheid houten, holle, met ijzer beslagen gelijkzijdige driehoeken van 5,40 el zijde, die, zoo de versperring gesteld moet worden, in korten tijd in het vaarwater kunnen geplaatst worden, en, onderling goed verbonden en verankerd, veel wederstand kunnen bieden, indien zij geplaatst worden in vier boogvormige (met de bolle zijde naar buiten gekeerde) evenwijdige

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 63