rijen, waarvan de eerste en derde met de basis, de tweede en vierde met den top des driehoeks naar buiten gekeerd zijn. Indien een schip daar tegen aanstoornt, worden de driehoeken meer en meer tegen elkander ge drukt en vormen zij op die wijze een stevig gewelf. Aan de buitenste rij wil de schrijver bovendien nog schoktorpedo's verbinden, die de vijandelijke schepen natuurlijk veel nadeel kunnen doen. Dergelijke versperringen, die gemakkelijk geopend kunnen worden om de eigen vaartuigen door te laten, de vrije afstrooming van het water niet belemmeren en betrekkelijk weinig kosten, zouden wellicht met vrucht bij de rivier- of havenverdediging toegepast kunnen worden. Wij bevelen deze aangelegenheid aan in de aandacht onzer militaire ingenieurs, die vermoe delijk weldra alle gelegenheid zullen hebben om hun vernuft en vinding rijkheid voor den aanleg van minkostbare doch voldoende strandverdedigings- werken ten toon te spreiden. Het stelsel van den Belgischen kapitein der genie Piron tot afsluiting van vaarwaters, bestaande uit kolossale, in waterdichte vertrekken verdeelde holle ijzeren balken, komt ons zoowel om de hooge kosten als om de on handelbaarheid der samenstellende deelen voor, althans voor Indië geene aanbeveling te verdienen. Wij verineenen dan ook ons tot de vermelding hiervan te kunnen bepalen, zonder in verdere détails te treden. De laatste helft van 's schrijvers verhandeling is gewijd aan de beschrij ving der verschillende soorten van torpedo's, welke in den Amerikaanschen oorlog zijn gebezigd. De kundige vertaler heeft daarbij op vele plaatsen wetenswaardige bijzonderheden gevoegd, die hem van elders bekend waren. Het geheel geeft een uitmuntend overzicht van den tegeinvoordigen staat van het torpedowezen, en wij zouden, wilden wij onzen lezers daarmede in wetenschap stellen, niet beter kunnen doen dan de geheele verhandeling hier over te nemen. Zoodanig plagiaat zou echter niet geoorloofd zijn en is ook niet noodig, nu, zooals wij vernemen, het werk in alle garnizoens- bibliothekcn voorhanden is en overigens de matige prijs voor niemand een beletsel voor de aanschaffing kan zijn. Wij zullen ons dus bij het boven staande bepalen, en zouden ons gelukkig achten indien wij geslaagd moch ten zijn in onze poging, om de aandacht onzer kameraden, en vooral die van de artillerie en van de genie, op de verhandeling over de kustverde diging van von Scheliha te vestigen. In de bibliotheek van den officier, diemin of meer wetenschappelijk gevormdop de hoogte van zijnen tijd wenscht te blijven, mag dat werk niet ontbreken.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 64