65 Wat een aantal, aan wie eigenstudie is gemakkelijk gemaakt, en koevele vraagbaken meer voor degenen die leiding behoeven Maar de instructeurs? Over het algemeen bestaat er in Holland het idéé, dat wetenschappelijke menschen Hollands deel, en dat natuur-, wis- en scheikundigen, technici en specialiteiten den roem van Nederland verhoogen door daar hun zetel te blijven vestigen. Nederlandsche officieren worden toch op gouvernements- kosten uitverkoren, om tentoonstellingen te bezoeken en hunne bevindingen door den druk ook aan ons bekend te makenzij worden in commissie benoemdom wederwaardigheden in vreemde landen te aanschouwen en naderhand te verkondigenen hoewel een massa Indische officieren altijd daar met verlof zijn, en gaarne ook zoo iets ondervinden zouden, moeten de Indische krijgsmakkers zich met beknopte overzichten, rap porten, memoriën en verslagen vergenoegen. Toch geloof ik, schoon er hier een volledig gebrek bestaat aan gelegenheid, om zich op aangename wijze wetenschappelijk te ontwikkelen, dat er hier een aantal officieren zijn, die zich door eigen oefening, door volharding en aanleg zoover ge bracht hebben, dat het uitstekende wetenschappelijke menschen zijn. Te Batavia, in de school der Loge //de Ster van het Oosten", wordt bijna uitsluitend door officieren les gegeven in wis-, natuur-, scheikunde, botanie en mineralogie; en hoewel het onderwijs in die vakken daar nu wel niet volledig mag heeten, worden toch de vier laatste vakken veel verder behandeld, dan vroeger voor het eindexamen op de academie veréischt werd; en wat de wiskunde aangaat, bestaat er wel geen bezwaar, dat het daarin aan docenten ontbreken zal. Verder zijn er te Soerabaia een genoegzaam aantal officieren die als uitstekende technologen en als weten schappelijke menschen bekend slaan. Als het gebrek aan een voldoend aantal officieren niet toeliet om de in structeurs uitsluitend voor de instructie te designeeren, dan zoude het les geven in verschillende vakken gecombineerd kunnen worden met de tegen woordige betrekking. Een betrekkelijk gering aantal officieren zoude zich slechts uitsluitend aan de leerlingen der applicatie-school behoeven te wijden. En welk bezwaar moet er nu nog opgeheven worden, nadat de twee eerste dunkt mij genoeg weerlegd zijn? Een dreigend spook beklemt mij het hart, aan alle kanten breekt mij het angstzweet uit, de toekomst wordt mij duister, alle illusies over ont wikkeling en applicatie-scholen verdwijnen, ik zie een woedende tijger den gespierden poot drukken op een grooten zak, waarop met vurige let ters gedrukt staat "Batig Slot," ik zie Hollandsche vetweiders en magere makelaars den gouden bril opzetten, met angst de kamer-begrooting in de

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 72