67 gehouden wordendat men niet opziet tegen het noodlot, dat ons een spreekbeurt bezorgt, maar dat men geprikkeld wordt, om met veel zorg interessante onderwerpen te bestudeeren, daar men nu kans op succes heeft. De officieren van buitenposten zullen zich met hoop op slagen op de studie van die vakken kunnen toeleggen, waartoe de rijke Indische, dik wijls nog onbekende, natuur zoo'n schoone gelegenheid aanbiedt, en de vroeger verloren uren zullen kunnen ingehaald worden. Misschien' dat de vrije twaalf- en dertien-jarige leerlingen der Hollandsche hoogere burger scholen zooveel lust tot vrijheid inzuigen, onder genot hunner sigaren langs s Heeren wegendat zij in dien 2-jarigen cursus op de academie hun vrijheid gebruiken om ware kinderen der wetenschap te worden. It may be, dan hebben zij later geene verdere leiding meer noodig, maar dan moet het toch voor de anderen een aangenaam denkbeeld zijn, dat zij meer die vrije voedsterzonen der vrije studie nabij komen, en dat zij, met hoop van gelaafd te worden, hunne brandende dorst naar wetenschap aan de boeiende voordrachten der jongeren kunnen lesschen. Wellicht zullen dan die officieren wel geene verdere studie behoeven, maar lid worden van nieuw op te richten disciplinaire bijeenkomsten, om den minderen tijd, dien zij geleerd hebben onder tucht te staan, wederom in te halen. Ik eindig, m de hoop iets geschreven te hebben, dat eenige beschou wing verdient; misschien sprak ik te veel over wetenschap en van het vereischte voor den officier om wetenschappelijk te zijn, of lust te hebben, wetenschappelijk te worden. Ik kon geen ander woord voor mijne mee- 'ung vinden, en hoop begrepen te zijn; mijn ide'e was, dat de positie van den officier tegenwoordig bepaald vergt, dat hij op de hoogte blijft van de verbeteringen en veranderingen, die in zoo'n groot aantal bij de verschillende wapens plaats vinden; dat hij de rnilitairelitteratuur begrijpt, hetgeen zonder een grondige kennis van de élémentaire vakken, (zonder dat u en daarbij geleerd of abstract behoeft te zijn), direct onmogelijk is gevoel, dat men niet op de hoogte blijft, doet het gemis aan elementaire kennis gevoelenmaar het repeteeren van al die beginselen op zich zelf is dikwijls zoo uiterst eentoonig, en voor de meesten zonder leiding bepaald ondoenbaar. Mocht het zijn dat dit mijn schrijven helpt om ook uit andere oogpunten het gebrek aan eene applicatieschool aan te toonen, of een nadere organisatie daarvan voortestellenzoodanig dat uit de verschillende opinies een goed denkbeeld kwam, volgens hetwelk oen applicatie-school werd opgericht, dan hoop ik dat velen met mij het plan opvatten, om zoo spoedig mogelijk aan te vragen om nog een jaar les te krijgen, en onder de eerste élèves te behooren. D

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 74