73 kennen, en dan zich zeiven afvragenelk voor het vak waarmede hij 't meeste vertrouwd iswat daaraan ter verbetering te doen valt. Eene vrije uiting van gedachte, eene wrijving van denkbeelden zal daartoe veel bijdragen. En zij, die invloed kunnen uitoefenen op de voor ons leger en ons verdedigingsstelsel te nemen besluiten, zullen liet kaf van het koren weten te scheiden, en hun voordeel weten te doen met de enkele goede denk beelden, die in die gedachten wisseling wellicht hunne oorsprong vinden. De eerste impulsie tot die gedachtenwissefjjBg op zuiver militair gebied werd door het in den aanvang van dit schrijven aangehaald artikel gegeven, en zalhopen wijde goede vruchten dragen die de schrijver daarmede beoogde. Wij hadden dan ook gaarne al dadelijk een1 aanvang wenschen te maken, met onze beschouwingen mede te deelen ten aanzien van du in dat artikel ontwikkelde denkbeelden omtrent ons verdedigingsstelsel, doch tijd en gelegenheid ontbraken ons om zulks naar behooren te doen. Ons voorbehoudende, dat voornemen alsnog ter gelegener tijd ten uitvoer te leggen, teekenen wij al aanstonds aan, dat wij ons met het hoofd denkbeeld //het verlaten, of beter gezegd het niet a outrance verdedigen der strandplaatsen, en het verdedigen van Java van uit en in de binnen landen1 volkomen kunnen vereenigen, en gelooven wij dat dat denkbeeld ook door de meesten, die het onderwerp //verdediging van Java" behandeld hebben, wordt aangekleefd. Zeer waarschijnlijk is het dan ook, dat dit den grondslag uitmaken zal van een later vast te stellen verdedigingsstelsel, doch dan zal men wel bij tijds maatregelen dienen te nemen om de verplaatsing van den hoofd zetel van ons bestuur naar de binnenlanden tot stand te brengen, want die verplaatsing blijft bij zulk een stelsel van verdediging eene eerste voorwaarde, welke bezwaren van financiëelen aard daaraan ook verbonden mogen wezen. Deze kannen geen motief zijn om daarmede langer te toeven, wijl daarvan de krachtige verdediging van Java te zeer afhankelijk is, want wat men ook daartegen moge aanvoerende tijdelijke, wellicht over haaste verplaatsing (om niet te zeggen vlucht) van het hoofdbestuur met aankleve naar het binnenland, zoodra er sprake kan zijn van eene ernstige aanranding onzer bezittingenzal hoogst nadeelig intiuenceeren op den geest der bevolking in het algemeen, en op den gang van zaken in "t bijzonder. Het denkbeeld echter, om al dadelijk in vredestijd onze mobiele troe penmacht op een centraalpunt in de 2e militaire afdeeling samen te trekken wijl die afdeeling het eigenlijke terrein des oorlogs worden moet, zal, volgens onze meening, veel bestrijders vinden. Afgescheiden nog van de omstandigheid, dat onze troepenmacht op Java

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 80