74 niet alleen bestemd is om tegen een' Europeeschen vijand te ageeren maar tevens om ons gezag tegenover de inlandsche bevolking te steunen, en dus zooveel mogelijk overal bij de hand zijn moet, om aan alle even tualiteiten het hoofd te kunnen bieden, zoo achten wij het niet raadzaam, de uit een politiek oogpunt belangrijke Westhoek, met de hoofdstad Ba tavia, en de zoo rijke Oosthoek van Java, rustig in het bezit te laten van den vijand, in afwachting, het hem gelegen komen zal, om ons leger in midden-Java op te zoeken. Feitelijk is hij, zoolang dat leger daar nog is, niet in het bezit van het eiland, doch dat leger, gedoemd tot eene werkeloosheid in zijne, wel is waar sterke positie, zal of ten gevolge van ontberingen, ziekte of sterfte, zoodanig verzwakken, dat het, nadat de vijand zich elders vasten voet heeft weten te verschaften, later niet meer krachtig optreden kan, of die sterke positie moeten verlaten, om na vermoeiende marschen, waarbij alles medegevoerd worden moet, den vijand in de door hem bezette landstreek op te zoeken. In beide gevallen is het nadeel aan onze zijde. Daarom dan ook zoude het volgens ons gevoelen veel doelmatiger zijn, ons leger te velde in drie afdeelingeu te splitsen, en zulke positiën in de binnenlanden van Java te doen innemen, dat wij van daar uit dadelijk te gen den vijand kunnen ageerenwelk punt van aanval ook door hem gekozen mocht worden. Dat ageeren zal niet zoo krachtig kunnen zijn als wij wel zouden wenschen, doch volgens onze meening is het noodzakelijk den vijand geen rust te gunnen, en hem door kleine aanvallen en schijnbewegingen bezig te houden, tot tijd en wijle onze andere troepen zich in de nabijheid van het bedreigde of reeds bezette punt hebben zamengetrokken, om alsdan, vereenigdhem ernstig aan te vallen. Men bedenke wel, dat bij onze van het moederland zoo geisoleerde positie, en bij de groote moeielijkheden, welke Java voor eene krachtdadige verdediging oplevert, wijl de zoo uitgestrekte noordkust bijna overal te genaken is, men alleen door spoedig handelen op de punten van aanval, eenig resultaat van onze pogingen zal mogen verwachten. Tot dat einde zal men dan ook in het te kort onzer strijdkrachten zooveel mogelijk te gemoet moeten komen, door de daarstelling van mid delen tot snelle gemeenschap tusschen de door ons in het binnenland in te nemen positiën, en die is alleen te bereiken door den aanleg van spoor wegen tusschen die positiën. De spoorwegenal mogen zij voor dc handels- en particuliere be langen niet urgent noodig zijn, en, uit dat oogpunt beschouwd, moeten achterstaan voor andere lijnen, zullen meer bijdragen tot eene krachtige

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 81