79 invloeden en vermoeienissen van den oorlog het hoofd kan worden gebo den, wanneer de militaire geneeskundige dienst tot een hoogen trap van volmaaktheid is opgevoerd, en aan het geneeskundig personeel een onafhankelijk standpunt en volle verantwoordelijkheid is toevertrouwd; de vreeselijke lessen der ervaring, door de Engelsclien in den Krim-oorlog opgedaanhebben zij zich gedurende de expeditie naar Abessinië ten nutte gemaakt; door rijkelijke, goede en stevige voeding, door eene groote hoe veelheid zoogenaamde versterkende middelendoelmatige kleeding, zorg voor groote zindelijkheid in de kampementenruime, goed geventileerde tenten, en strenge opvolging en ten uitvoerlegging van hygiënische voorschriften in verband met flinke, met onbekrompen hand ingerichte transportmidde len, was het den geneeskundigen dienst mogelijk, met een personeel van 85 geneesheeren op 13,000 soldaten, liet leger voor epidemische ziekten te bewaren, en een sterfte-cijfer van 1,3 pCt. op de troepenmacht te verkrijgenterwijl het dagelijksche ziektecijfer slechts 5,8 pCt. bedroeg. De Engelsche natie getuigt dan ook eenstemmig en zonder omwegen, dat de oorlog hoofdzakelijk door de genie en den geneeskundigen dienst is gevoerd (a test of engineering and medical powers.) De regeering had ten rechte begrependat het klimaat van Abessinië meer te vreezen was dan 's vijands lood en staal; en de glansrijke uitkomsten van de expeditie, waarop geheel Europa met bewondering staart, zijn daar, om te bewijzen, dat zij de zaak helder had ingezien en bij het rechte einde had aangegrepen. De marschvaardigheid van den soldaat staat in rechte reden tot zijne physieke kracht; naar mate het kracht-voorstellende getal grooter wordt, klimt zijn moed in veelvouden van dit getal, en van hoe groot belang de marschvaardigheid en snelle beweging van een leger isheeft de geschie denis van de Napoleontische oorlogen bewezen, terwijl ook de Indische krijgsgeschiedenis tal van voorbeelden oplevert van het groote nut eener snelle beweging van den troep. De geschiedenis van den ouden en nieuwen tijd is daar, om ons de vreeselijke gevolgen aan te toonendie epidemische ziekten kunnen na zicli slepen; de zwarte dood, de bloedsvlekken-typhus, de hongaarsche ziekte, het engelsche zweet, de pest, de cholera, de gele koorts en zoo vele andere vernielende epidemieën leven nog als een schrik beeld in de herinnering van velen voortonder de belegerden van Sebas- topol richtte dc pyaemie (etterkoorts) grooter verwoesting aan, dan de vijf centenaars zware bommen der belegeraarsen het Eransche leger in den Krim-oorlog telde, op 20,000 dooden ten gevolge van kwetsuren, 70,000 dooden door epidemische ziekten. De Indische krijgsgeschiedenis is rijk aan voorbeelden, die aaiitoonen hoe ziekten van allerlei aard een leger kunnen teisteren en machteloos

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 86