84. te maken, en door voorbeelden te hebben bewezen, dat door een leger schoone uitkomsten kunnen verkregen worden, wanneer zijn geneeskundige dienst goed georganiseerd isen dezen de vereischte hulpmiddelen ten dienste staan; na gewezen te hebben op het gebrek, de ontbering, de vermoeienis en de ellende van onze Indische oorlogen, en de verdiensten van liet In dische leger te hebben besproken, zullen wij nagaan, in hoever de Indi sche militair-geneeskundige dienst aan hare verheven roeping kan beant woorden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat het geneeskundig personeel op een wetenschappelijk, aan de eischen des tijds beantwoordend stand punt sta; en wij vragen ons derhalve af: '/Is de wijze, waarop thans de benoeming van officieren van gezondheid voor Nederlandsch-Indië plaats heeft, in harmonie met de eischen des tijds, de wetten der zedelijkheid en de rechten van het Indisch leger, en welken waarborg van soliditeit levert ze ons op?" Deze vraag kunnen wij onvoorwaardelijk ontkennend beantwoorden. Sedert eene reeks van jaren gevoelde Nederland dringende behoefte aan eene nieuwe geneeskundige regeling en uitvaardiging van nieuwe genees kundige wetten, die eerst na zeer lange beraadslaging en studie tot stand kwamen. Het ligt niet in ons plan, de licht- en schaduwzijden van de nieuwe regeling te beoordeelen; eensdeels, omdat wij er ons onbevoegd toe ach ten, en anderdeels omdat dit reeds door menschen van erkende kunde en doorzicht is geschied; maar veilig kunnen wij aannemen, dat de wet, re-, gelende de voorwaarde, tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige ons een' waarborg is overeenkomstig de eischen van den tijd; dat de vol gens die wet bevoegde uitoefeuaars van de geneeskunst, de vereischte wetenschappelijke kennis bezitten, om te mogen verwachten, dat zij aan hunne bestemming zullen beantwoorden. In artikel 2 der wet, regelende de voorwaarde tot verkrijging der be voegdheid van geneeskundige, lezen wij //Tot officieren van gezondheid worden alleen benoemd zij, die volgens de wet bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in het geheele rijk." Deze wet is niet van toepassing verklaard op de benoeming van officie ren van gezondheid voor het Indische leger. Terwijl het staats-examen verplichtend is voor de officieren van gezond heid der land- en zeemacht, gaat men steeds voort officiereu van gezond heid voor Indië te benoemen, zonder het staats-examen van hen te vor deren, en is het reeds eenmaal, voor zoover mij bekend is, gebeurd

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 91