88 dat hij zulke veld-medici, stafs-chirurgijnsregiments- en kompagnies- bavbiers kieze, van welke wij weten, dat zij in de practijk van hunne konst ervaren en capable zijnen onze dienst bevorderen. -A' oor liet te genovergestelde gevaldat zij door hunne nalatigheid iets over het hoofd zien, of zich een konst aanmatigen, die zij niet verstaan, zullen zij voor bet front van hunne regimenten infaam verklaard en weggjaagd worden, en wel uit de raison, dat de ervaring ons geleerd heeft, dat door zulke oner varen konstenaars, de kern van onze koninklijke armee bijna is opgeofferd geworden." Terwijl de nieuwe geneeskundige wetten, de ontwikkeling van halfheden en middelmatigheden trachten te voorkomen, en eenheid zoeken te bevor deren; terwijl de geheele Nederlandsche natie, met inbegrip van leger en marine, van af den vorst tot den minsten bedelaar, den grootst mogelijken waarborg bezit dat geen brekebeenen tot de geneeskundige practijk worden toegelaten, zendt men voor het Indische leger nog steeds middelmatighe den uitwaarmee reeds voor het oogenblikmaar vooral voor de toekomst, onberekenbaar nadeel wordt gesticht. Zoo ergens, dan heeft men in Indië wetenschappelijke geneesheeren en denkende hoofden noodigde Indische officier van gezondheid moet op hetzelfde standpunt van wetenschappelijke ontwikkeling staan als zijne ambtsbroeders bij de Nederlandsche land- en zeemacht; de eeivolle stand, dien hij bekleedt, het gewicht van zijne betrekking, het geheele leger, ja de geheele Indische maatschappij eischen zulks, en de wetten van zedelijkheid en billijkheid gebieden het. Wat kan men verwachten van den ijver en de eerzucht van dienaren, die zich in hunne aanspraken en rechten miskend zien ten opzichte van het wetenschappelijk standpunt, dat zij in het leger innemen, in verge- lijding van hunne collega's der Nederlandsche land- en zeemacht, en hoe kan men goede diensten verwachten van geneesheeren, die reeds bij hunne wording de kiem bij zich ronddragen van onbekwaamheid en halfheid? Of zou men wellicht zoo naief zijn te gelooven, dat de tropische zon even heilzaam op de ontwikkeling des geestes werkt als op den groei dei- planten 'tWare zeker te wenschen, doch ieder die eenigen tijd in Indië door bracht zal van het tegenovergestelde overtuigd zijn, en de ondervinding hebben opgedaan, dat de tropische zon eer den geest doet kwijnen, en de ontwikkeling van geestelijke misgeboorten begunstigt. Neen, eerst dan, wanneer van de voor Indië bestemde officieren van gezondheid dezelfde eischen gevorderd worden als van de militair-genees kundigen van Neêrlands land- en zeemacht, mag men hopen, dat zij aan

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 95