VAR I A. Brieftoisseling van Napoleon I.De commissie, belast met de uitgaaf der «Gorrespondance de Napoléon Iül", beeft hare taak besloten inet een verslag aan den Frauschen keizer over het geheel van haren arbeid. Zij verklaart een gedenkstuk te hebben willen oprichten voor de grootheid van haren held. Men had eerder eeu gedenkstuk voor de waarheid mogen verwachten. Yolgens het verslag is niets belangrijks weggelaten geworden; alleen zijn een groot aantal brieven ter zijde gelegd, die bevelen herhaalden, welke reeds medegedeeld, of van ondergeschikt belang waren. Deze bekentenis is onvolledig. Het is de waarheid, dat het getal weg gelaten brieven bijna even aanzienlijk is als dat van de openbaar gemaakte, en dat zich onder de eersten stukken bevindendie werkelijk van gewicht zijn. De commissie heeft den aard van haar mandaat vervalscht. Dit toch bestond in het verzamelenrangschikken en uitgevenvan Napo leon's briefwisseling. In plaats van zich te bepalen, zegt de heer Randall, tot de materiëele critiek van den tekst van eiken brief en tot bewijs van de echtheid en de vermelding van den datum, wat reeds eene zware ver antwoordelijkheid uitmaakte, heeft zij zich opgeworpen tot rechter over het gewichtige van de bescheidenen op zich genomen alle stukken te verwerpendie haar toeschenen voor haar doel geen nut te hebben. Zij heeft bij dat afzonderen al zeer ongelukkige grepen gedaanwij zullen er twee karakteristieke voorbeelden van aanvoeren.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 300