405 korten tijd was zijn naain weder op aller lippen, toen Johnson trachtte, zich ook van hem te bedienen om den gehaten Stanton uit zijn ambt te ontzetten. Slechter man had Johnson zich voor zijn doel niet kunnen kiezen. Als niemand niet kon worden overgehaald door twijfelachtige mid delen eene bevordering te koopen, dan was het Thomas. Hij wees de aanbiedingen van den president af op eene wijze, die zijne populariteit zelfs onder de democraten verhoogde. I e tijding van zijn dood kwam ge heel onverwacht. Hij stierf, na twee dagen ziekte, te San Francisco, als //Kommandeur van het Departement van den Stillen Oceaan." Kölnische ZeitungFRITS. Zen nieuw buskruit is door Brugère samengesteld uit 54 deelen pikriue zure ammonia en 46 deelen salpeter. Hij de ontbranding van dit mengsel verbrandt alle koolstof en het overblijfsel bestaat alleen uit koolzure potassa: C13! II, (N 04)3 NH4 Os 2 (KO, N05) 10 CO„ 6 N 6 H 2 KO, CO,. Volgens deze vergelijking zouden 100 wichtjes van dit kruit bij ver branding 68.46 w. koolzure potassa en 69.14 w. gasvormige producten moeten opleveren, die bij 0° en normalen barometerstand een volume van 52.05 kan bedragen; bij genomen proeven bleek echter, dat de ontwik kelde gassen slechts een volume van 48 kau uitmaken. 100 w. gewoon kruit geven bij de verbranding 68.06 w. vaste over blijfselen en 81.38 w. gasvormige producten; deze vormen bij 0" en nor malen barometerstand 19.94 kau. De explosive werking van het nieuwe kruit is dus circa 21 maal groo- ter. Dit laatste ontploft bij aanraking met vuur, doch ontbrandt niet door den schok. Voorzichtig tot op 150" verhit, ondergaat het uiterlijk geene verandering, daarna kleurt het zich oranjerood. Bij 190° ontwijkt pikriuezure ammonia in den vorm van gele dampen, die dikker worden naarmate de temperatuur stijgt; bij 300" smelt de salpeter, en bij 310" vindt ontploffing plaats. Wanneer men de temperatuur tusschen 200 en 250" houdt, kan men alle pikriuezure ammonia doen verdampen. Na verschillende proeven komt de uitvinder tot het besluit, dat dit kruit boven het gewoonlijk gebezigde de volgende voordeelen bezit: 1°. is het homogener en dus zijne uitwerking regelmatiger. Inderdaad bestaat het uit twee lichamen, die beide licht kristaliiseeren en zeer zuiver bewaard kunnen worden; 2". is het minder hygroscopiseh 3". bij gelijk gewicht is de uitwerking veel grooter;

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 415