612 //driehoekige doek", al naar gelang van den toestand van het verwonde lichaamsdeel, tot een nuttig verbandmiddel dient. Op deze wijze heeft dus een soldaat, door den kogel des vijands getroffen, niet alleen het nut tige hulpmiddel zelf in den zak, maar het geeft hem ook, door de leer van eigeu aanschouwing, in den kortstmogelijken tijd de noodige kennis omtrent de wijze van toepassing. Dit doek kan uit linnen of katoen gemaakt worden; de langste zijde is 125 centimeter, en de twee smalle zijden ieder 86 centimeter lang. Zulk een doek kan tot de grootte eener speelkaart worden opgevouwen en weegt nauwelijks drie lood; men kan ook, tot meerdere voorzorg, twee zaltiapjes in het doek vouwen om die op de wonden te leggen. Tot smeer sel voor deze lapjes neemt men een mengsel van een deel karbolzuur en tien deelen vetdaar eerstgenoemde zelfstandigheid de eigenschap bezit liet rotten der wond te voorkomen. Behalve dat rolt men nog twee ballen pluksel (of watten) in het doek. Alvorens men nu dit doek als verband middel bij eeue verwonding legt, drukt men zachtjes op elke wond een zalflapje en daarover heen een bal pluksel. Yoor elk afzonderlijk li chaamsdeel raadt Esmarch aan, het doek telkens den gepasten vorm te geven. Men vindt daartoe de aanwijzing in de genoemde brochure. [Illustrirte Zeitung). Brandbluschmicldelen. Br bestaat voorzeker geen grooter ramp, dan zijn eigendom, ja alles wat men soms in jaren heeft bijeengegaard, in één oogenblik door brand te zien vernielenen zelden breekt er een brand uit, die niet in zijne onmiddellijke omgeving een zekere paniek verspreidt. Eu toch worden de middelen, om zulk een onheil in zijn vreeselijke vaart te stuiten, maar al te dikwerf onverantwoordelijk verwaarloosd. Het spreekwoord zegt: //Hoe dichter bij den paus, hoe slechter chris ten." Wij willen omtrent dat gezegde in geene beschouwingen treden, maar vinden daarin aanleiding, eene stelling te opperen, even paradox als het aangehaalde spreekwoorden wel//het getal en de hoedanigheid der //braudbluschmiddelen staan in omgekeerde reden tot het gevaar, aan een //uit te breken brand verbonden." Wellicht is deze stelling valsch ten opzigte van groote garnizoenen; maar wat de kleine posten betreft, ligt er zeer zeker een treurige waarheid in. Verbeeld u slechts een zoogenaamd //temporair" kampement, bestaande uit een kazerne, een paar officiers-woningen, wacht-lokaalgeweermakers atelier enz.; alles //temporair", dus van bamboe opgetrokken en met alang- alang gedekt.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 622