95 gagement de krijgswetten in hunne moedertaal te doen voorlezen, daarvan in die taal aanteekening te houden op het extractden aangenomene daarvoor te doen teekenen en dit bescheid gedurende zijn eerste verband aan te houden. Gezondheidsleer. In de 9e aflevering van Onze Tijd vinden wij op bladz. 153 een zeer belangrijk stuk geplaatst, onder het opschrift: Hygiënische wenken. Wij nemen daaruit bijna woordelijk de na volgende zinsneden over Een der hoofdvereischten voor het leven is goede lucht. De gewoonten van een volk ten opzichte van reinheid en vooral ten opzichte van de zorgvuldigheid, die wordt aangewend, om de woningen te bewaren voor de verpesting der excrementenzijn een bepaalde maatstaf voor de beschaving van een volk. Maar al te dikwijls vindt men in de nabijheid van menschelijke woningen opeenhoopingen van vuilnis, met de verrotting en de verdamping, die er de gevolgen van zijn. Zij verontreinigen niet alleen de atmospheer boven de aarde, wat men door strenge maatre gelen zou kunnen tegengaan, maar zij bederven ook de lucht onder den aardbodemdie even goed in onze huizen binnendringten wel zonder dat wij er iets aan kunnen doen. Eene bevolking, die midden onder de uitdampingen der secreet- putten leeftkan niet gezond zijn. De open secreten brengen bij epidemiën meer dan iets anders de besmetting aan. Zonder tot de kostbare water-closets behoeven over te gaan, kan men ze gemakkelijk verbeteren door eene gekromde aarden buis, die het opstijgen der gassen vrij goed verhindert, en, mits zij dagelijks goed wordt doorgespoeld, het secreet rein en luchtig houdt. Men behoeft zich niet te verwonderen dat de sterfte in de kazer nen zoo buitengewoon groot is, wanneer wij zien, hoe er juist in dit opzicht vaak de meest mogelijke zorgeloosheid heerscht. Er zijn nog andere gevaren voor de gezondheidvoortspruitende uit den toestand des bodems, op welken de huizen gebouwd zijn.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 102