100 De verhouding met de inlandsche hoofdenen daardoor met de bevolking op Java, was zeer gespannen. Yele hoofden, waaronder voornamelijk de vorsten van Bantam Djokdjokarta en Madura waren het europeesch gezag zeer ongunstig gestemd, daar Daendels het er steeds, en meestal met goed gevolg, op toegelegd had, om hunne macht zooveel mogelijk te fnuiken. De financiëele toestand der koloniën was zoo mogelijk nog ongunstiger, want Daendels hadom geld voor de volvoering zijner plannen te verkrij gen, allerhande financiëele operatiën moeten aangaan en onderscheidene domeinen moeten verkoopeuen hoewel 's lands magazijnen opgevuld waren met kostbare producten, tot eene waarde van 10.000.000 rds. zilver, waren dezen, door den geheelen stilstand van den handel ten gevolge van het continentaalstelselonverkoopbaaren bovendien meerendeels verpandof moesten als waarborg voor het uitgegeven papieren geld dienen. De weinige handeldien het continentaalstelsel nog toegelaten zou hebben, werd door de blokkade der havens door de Engelschen verhinderd. Bovendien had Daendels, door de omstandigheden genoodzaakt voor den aanleg van openbare en verdedigingswerken en tot verkrijging van de noodige gelden, een stelsel van dwang en ver plichten arbeid op de inlandsche bevolking moeten invoeren, dat onmogelijk op den duur staande kon blijvenen tot groote onte vredenheid aanleiding moest geven. De taak, die de gouverneur Janssens dus aanvaardde, was geens zins gemakkelijk. Hij begon echter met onderscheidene belangrijke beschikkingen omtrent het bestuur dezer koloniënzoo bewees hij de militaire wetgeving en rechtspleging een gewichtigen dienst, door de militaire rechtbanken voor te schrijvendat zijin afwachting van de invoering van de wetten van het rijk in Iudië, bij de be oordeeling van misdaden, waarin het militair wetboek der Bataafsche republiek van 26sten Juni 1776 niet voorzag, tot richtsnoer zouden nemen, de burgerlijke wetboeken van het rijk; ook vestigde hij een collegie, belast met de kennisneming van zaken betreffende buiten, prijzen en zeeroof, en bracht uitstekende bepalingen in werking om trent de goedkeuring en herziening van lijfstraffelijke vonnissen door mindere rechtscollegiën gewezen. De toestand, waarin Janssen het bestuur over de koloniën aan- Janssens voerde ook de bepalingen in, waarbij het trouwen van officieren beperkt werd.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 107