102 Het Samarangsehe legioen zou uit vier kompagniën bestaanen door den kolonel von Franquemont gekommandeerd worden. He landdrosten van Soerabaja en Samarang moesten voor de werving der manschappen dezer legioenen en voor de rekruten tot aanvulling der overige korpsen zorg dragen. Eindelijk zouden te Samarang en te Soerabaja depötkompagniën der linieregimenteu opgericht worden. He omstandigheden hebben echter eene volledige invoering dezer organisatie verhinderd; doch de vermelding daarvan is noodig tot recht begrip van het verhaal der volgende gebeurtenissen, en belang rijk, omdat die organisatie vele thans nog bestaande beginselen bevat. Het verdedigingsstelsel, dat de generaal Daendels ontworpen had, kon bij de komst van Janssens zoo goed als voltooid beschouwd worden. De gekozen positie liet, uit een tactisch oogpunt beschouwd, wei nig te wenschen over, daar zij aan alle of- en defensieve vereisch- ten van een versterkt kamp voldeed. De strategische waarde was echter, zooals de loop der gebeurtenissen zal doen zien, minder groot, omdat geen terugtochtsweg naar de binnenlanden verze kerd was. De generaal Jumel, die onder Janssens het kommando over het leger zoude voeren, had reeds dadelijk na zijne aankomst te Mees- ter-Gornelis, tot verbetering dezer stelling, op de twee landtongen, welke de Tjiliwong in het retranchement vormt, infanterieborstwe- ringen met fraiseeringeii en zes rijen wolfskuilen daarvóór doen aan leggen, welke bestreken konden worden door twee stukken van de batterij der stallen (letter g) en de batterij Hamburg achter liet buis van Daendels (letter i De werkzaamheden ten behoeve van openbare en verdedigings werken, het transport van vivres. producten en oorlogsmateriëel naar de binnenlanden, al hetwelk de levering van een buitensporig aantal volk, buffels en karren vereischt had, de groote lasten, verbonden aan de dagelijksche levering van de benoodigde fourrage voor circa 15 a 1600 paarden der kavallerie en rijdende artillerie, en vooral de nadeelen, welke de landbouw daardoor en door de gestremde communicatie ondervond, gaven aanleiding tot eindelooze reclames en voorstellen, welke Janssens noopten, middelen te beramen om deze grieven te doen ophouden. Zoo deed hijdaar de verdedigingswerken nagenoeg voltooid wa renhet werkvolk te Jleester-Cornelis in de maand Juni van 3000 tot op 500 man verminderen, schoon zij voor het onderhoud der

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 109