MILITAIRE TELEGRAFIE, Niet alleen in de geschiedenis der laatste oorlogen, maar sinds de vroegste tijden heeft men zich toegelegd op het vinden van doel treffende middelen, om, op snelle en zekere wijze, bevelen over te brengen en inlichtingen van verwijderde korpsen te ontvangen. De Galliërs in hunne oorlogen tegen de Romeinende Arabieren bij hunnen voortdurenden strijd tegen de omringende volksstammen, ja, bijna alle oorlogzuchtige volkeren der oudheid hadden reeds ver schillende sein- en spreek methode® op verren afstand. Ware in den nieuweren tijd eene goede veldtelegrafie in gebruik geweest, dan zou dit aan verschillende oorlogen zeer waarschijnlijk een anderen uitslag hebben gegeven; vele veldslagen waren alsdan ongetwijfeld anders beslist geworden. Had Napoleon in 1809 door eene goede veldtelegrafie op de oevers van den Donau het juiste oogenblik geweten, dat prins Eugène, uit Italië gekomen, zich vereenigde met Marmont, die de divisiën in Illyrië kommandeerde, dan had hij de verwarde orders, aan Davoust en Oudiuot gegeven, kunnen ophelderen, en de formatie der slag orde was niet tot 's avonds 6 uur uitgesteld. Ook het bulletin van den slag van Solferino in 1859 duidt op le moeielijkhedendie keizer Napoleon III had, om de ver ver spreide korpsen van het verbonden leger te vereenigen. Wanneer hij daar de veldtelegrafie tot zijne beschikking had ;ehad, en daardoor onderricht was geworden van de juiste plaatsing van alle korpsen, dan had hij de Oostenrijkers, die, na hunne uiterste pogingen op Cassa-uovaslechts nog stredenom zich een

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 10