103 iu de grootste overhaasting gebouwde kazernes hoogst noodig waren. Verder ging hij na, in hoeverre de afgebroken gemeenschap langs wegen en rivieren zonder nadeel voor de defensie op de beste wijze hersteld zou kunnen worden. Daar hij ter zake voornamelijk door de officieren der genie hier over wilde ingelicht zijn, zoo werd hetn door den kolonel van laatst genoemden dienst, Starenburg, eene memorie aangebodenwaarin het ontstaan van het retranchement te Meester-Cornelis en de van tijd tot tijd daaraan toegebrachte Verbeteringen kortelijk werden vermeld, het voor- en nadeel der ligging en constructie van de werken werd betoogden eindelijk in overleg met den majoor-directeur van het genie-departement te Batavia, Schulze en den kapitein-ingenieur, aide- de-camp van den gouverneur-generaal, van Schellen voorstellen tot verbetering werden gedaan. De majoor Schulze maakte verder den generaal in eene beknopte nota bekend met den toestand der wegen en bruggen, en met de middelenom die provisioneel ten gerieve der inwoners te herstellen. In de laatste nota werd o. a. ook de noodzakelijkheid aangegeven, om den vveg van Tjilintjing over Poeloegadong naar Meester-Cornelis door het maken van bamboezen bruggen weder bruikbaar te ma ken, en om, op het eerste gerucht van de komst des vijands, bij eerstgenoemde plaats een sterk detachement te posteerendat de de- barkeerende troepen in hunne bewegingen zou gadeslaan, desgeraden hen dadelijk zou aanvallen, en, wanneer het de landing niet kon beletten, terug moest trekken, en op dieu terugtocht alle in be doelden weg aangelegde bamboezen bruggen moest afbreken en ver nielen. Deze rapporten hadden tengevolge, dat de genoemde majoor der genie bij besluit van 4< Juni gelast werdde communicatie overeenkomstig zijne nota te herstellen, terwijl naar aanleiding van de memorie van Starenburg, 11a ingewonnen advies van Jumel, be sloten werd 1°. om de redoute n°. 3die over de Slokkan lag en dus gemak kelijk bij verrassing zou genomen kunnen worden, door eenecaponière met de brug over de Slokkan in gemeenschap te brengen, ten einde daardoor het garnizoen gelegenheid te gevenom in goede orde binnen het retranchement te kunnen retireeren 2°. de binnen het retranchement gelegen redoutes in den keel te openen om, wanneer ze genomen mochten worden, den vijand daar uit weder te kunnen verdrijven; en 33. langs het geheele front van de Slokkan, en langs het voor-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 110