109 rie, gelegerd bij kampong Makassar, gelast, zich met zijn regiment, een escadron kavallevie en twee stukken rijdende artillerie naar Poe- loegadong te begeven en aldaar eene voorvvaartsche stelling in te ne menten einde den vijand te beletten, langs den weg van Tjilintjing over Poeloegadong op te rukken. Verder deed de aide-de-camp van den gouverneur-generaal, de luitenant-kolonel Codère, vergezeld van den luitenant-kolonel adjoint van den generalen staf de la Chapelle, een officier en 24 kavalle- risten, eene verkenning langs het strand tot bij Tjilintjing, en naderde daarbij tot dicht onder eenige stukken, door den vijand op den weg naar Batavia geplaatst. Deze stukken openden terstond hun vuur waardoor Codère, nadat de kavallerie-officier en een dragonder ge dood waren, genoodzaakt was terug te trekken. Mr, 5™- ;'i.D Des maandags "kwam de generaal Jumel terug, en kort vóór of na zijne komst ontving Lützow last, om terug trekken en zijn korps, met achterlating van eene kompagnie infanterie en eenige kavallerie bij de tolbrug, terug te trekken tot bij de maleische kerk en langs Jacatra op te stellen. 's Avonds naderde een vijandelijk fregat Batavia en deed ongeveer 50 schoten op de stad, waarvan eenige in de gebouwen van het kasteel terecht kwamen. Ook richtten een ander fregat en onder scheidene gewapende vaartuigen dien avond een hevig vuur op de tolbrug van Antjol, bij gelegenheid dat deze in brand werd gesto ken en noodzaakte daardoor de aldaar achtergebleven troepenom terug te trekken tot aan de zuidzijde der Antjolsche vaart bij de brug Pekapoeranbenedenwaarts van de stad gelegen. Dinsdag den Gdel1 Augustus werden de weder herstelde bruggen, in de diverse lanen van de Soëuthar naar de Antjolsche vaart en langs eerstgenoemde rivier tot bij het voormalig fortje Wilgenburg, op nieuw afgebroken. Verder werd het detachement troepen, dat sedert den 4d™ Au gustus de voorhoede te Batavia uitmaakte, verminderd tot een ba- taillon jagers, 3ü kavalleristen en twee veldstukken, en, onder de orders van den luitenant-kolonel van de jagers Vaillant, geplaatst bij de kerk en achterwaarts van de dwarslauen welke van de An tjolsche vaart en de Soenthar op Jacatra uitkomenterwijl eene kompagnie bij de brug Pekapoeran bleef, met last om den vijand gade te slaan en bij zijne nadering in massa terug te trekken op het bataillondat dan langs Jacatra zou retireeren. Bij dezen terugtocht moesten drie kanonschoten gedaan worden als

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 116