110 I signaal voor den majoor Schultze, om de magazijnen en het kasteel in brand te steken en vervolgens eveneens terug te trekken. Het nut en de bedoeling van al de vorenstaande maatregelen en bevelen,die allen op terugtrekken bij de eerste nadering van den vijand neerkomen, is zeer zeker niet duidelijk. Nog minder verklaarbaar is het echter, dat men den vijand zijne landing zoo ongestoord had laten volvoe ren; doch hoewel de generaal Jumel in voorafgegane gesprekken meermalen getoond had, dat hij het noodzakelijk achtte den vijand gedurende of dadelijk na zijne landing van den kant van Batavia en van Poeloegadong aan te vallengebeurde niets van dat alles en verliet men zelfs de zeer voordeelige stelling bij de tolbrug waar eenige veldstukken en een paar bataillons den vijand, welke niet dan in gesloten kolonne langs het strand kou naderen, de pas sage der rivier, welke door hare moerassige omgeving zeer nauw en bijna niet begaanbaar was, lang konden betwist hebben. Het gevolg van een en ander was dan ookdat de voorhoede van den vijand onder Gillespie nog op den 4deu Augustus, zonder eenig verlies te lijden, aan wal kwam, en voorbij de kampong Tjiliu- tjing, op den weg naar Meester-Cornelis, eene zeer goede stelling kon innemen om de ontscheping der overige troepen te dekken. Na de voorhoede stapte de opperbevelhebber aan wal en daarna werden de overige troepen achtereenvolgens ontscheept, zoodat de geheele landingsdivisie reeds den 5den Augustus gedebarkeerd was. Daar een groot gedeelte der door Daendels vernielde wegen en bruggen weder hersteld waren, en men geen tijd schijnt gehad te hebben, ze op nieuw onbruikbaar te maken, konden de Engelschen zelfs eene zeer voordeelige stelling innemen. Vernomen hebbende, dat eene kolonne van den kant van Meester- Cornelis naderde, rukte de engelsche voorhoede tot bij de moskee seranie (christenkerk), 6 mijlen boven Tjilintjing gelegen, op. Zij kwam echter tot geene ontmoeting, daar de verwachte kolonne slechts uit eene patrouille van het korps van Metman bij Poeloegadong be stond die bij de nadering der engelsche troepen terugtrok. Deze tocht leerde den engelschen opperbevelhebber echterhoe na- deelig de invloed van het klimaat der strand moerassenwaarin hij zich bevond, en de drukkende hitte op zijne soldaten werkten, daar verscheidene hunne door een zonnesteek getroffenonmiddellijk dood bleven en vele andere 's avonds bezweken. Deze oudervinding bracht eene verandering in zijn oorspronkelijk plan omvoorzien van vijf dagen vivres langs de mesigit seranie direct op Meester-Cornelis aan te

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 117