Ill marcheeren, en hij besloot dientengevolge langs het strand op Bata via aan te rukken. Daartoe verplaatste hij 's avonds zijne voorhoede naar Tandjong Priok, en reeds 's avonds om 10 uur passeerde Gil lespie de Antjol met behulp van sloepen, welke in de 4 vier gevaren waren en een soort van brug vormden. Deze overtocht, welke na tuurlijk zeer moeilijk was, werd door een bataillon infanterie/bneené sectie lichte artillerie gedekt, doch, zooals reeds gezegd is, niet be twist. De fransche troepen hadden inmiddels reeds den Augustus 's avonds omstreeks 7 uur de stad Batavia verlaten en waren, na de magazijnen in brand te hebben gestoken, met achterlating van het regiment jagers4 stukken rijdende artillerie en een eskadron kavallerie, die op Weltevreden geposteerd werden en hunne voorpos ten op Goenoeng Saharie en bij Rijswijk geplaatst hadden, terug getrokken naar de stelling van Meester-Comelisalwaar Janssens en de generaal Jumel het hoofdkwartier op kampong Melajoe vestig den. Het gevolg van dien was, dat, toen de engelsche voorhoede den gsten 's morgens bij het aanbreken van den dag tot bij Batavia ge naderd was, en men de plaats deed opeischende schout Hillenbrink niets anders kon doen dan de inwoners aan de grootmoedigheid van den vijand aan te bevelen. Evenwel trokken de Britten de stad met de grootste voorzichtigheid binnen, want, hoewel zij tot dusverre nergens tegenstand ontmoet hadden en het den engelschen bevel hebber wel bekend was, dat Janssens zijne hoofdmacht te Meester- Cornelis geconcentreerd hadwas hij evenwel zoo weinig op de hoogte van den waren stand van zaken, dat hij de meest mogelijke voorzorgen noodig achtte. Deze onbekendheid en het volslagen gebrek aan inlichting kon den dan ook de eenige oorzaak geweest zijn van de behoedzaamheid en den weinigen spoedwaarmede de Engelschen Batavia naderden en hebben hen waarschijnlijk terug gehouden van pogingen, om de stad van de westzijde te verrassen. Niets rechtvaardigt dan ook Batavia's ingezetenen meer tegen het ongunstig vermoeden van Daen- delsalsof zij grootendeels engelschgezind warendan de groote voorzorgen, welke de Britten bij het binnentrekken dier staden zelfs gedurende den tijd dat zij daarin gevestigd warennoodig oor deelden/ De kapitein Thorn trok de stad Batavia het eerst binnen met twee kompagniën lichte infanterie van het 59ste regimenten vestigde 8

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 118