4 veilis'en terugtocht te verzekeren, door zijne nog niet gebruikte ka- vallerie kunnen laten vervolgen, die hij nu, onbekend met de juiste plaatsing der troepen, als reserve bewaren moest. Zonder eenigen twijfel zal eene goed georganiseerde veldtelegraaf, waardoor de bevelvoerende generaal ten allen tijde op de hoogte kan zijn van de plaatsing en handelingen der onderdeelen, een elec- trische draaddie een naauwkeurig overzicht geeft van het slagveld, zooals door geen ander middel verkregen kan worden, van onbere kenbaar nut zijn. Vroeger heeft men die gemeenschap op verschillende wijzen trach ten daar te stellen, n.l. door vuurpijlen, verschillende kleuren van licht seinen met bellen en trommen enz. en de marine bezit in zijn vernuftige vlagtelegrafit; een seinmiddel, op het land onna volgbaar, en alleen door electrisehe gemeenschap te overtreden. Alle die seinmethodes zijn echter daarop gegrond, dat zij zijn waar te nemen door het gezicht of het gehoor, maar daarom zullen alle blijken onvoldoende te zijn, nu de langzame marschen vervangen worden door het vervoer langs spoorwegenen nu de verbeteringen in de vuurwapenen meerdere uitbreiding en grooten ouderlingen afstand zullen meebrengen. In de meeste landen heeft men zich dan ook niet alleen bezig gehouden met den telegraaf te velde, maar die ook reeds in ver scheidene oorlogen toegepast. Wij stellen ons voor, kort na te gaan, welke de uitkomsten zijn der proevendoor de verschillende legers genomenomna vooraf gaande korte verklaring van electriciteiten van eenige telegraaf toestellen, waaronder voornamelijk de toestel van Morse, het voor gestelde en beproefde fransche materiëel te beschrijven, om te be sluiten met een overzicht der proevenin 1868 te Chalons genomen, en kort aan te geven, hoe wenschelijk en mogelijk het zoude zijn, ook ons leger voorloopig van eene zeer eenvoudig ingerichte tele- graafsectie te voorzien. I. De electrisehe telegrafie heeft boveu andere telegraaf methodes groote voordeelen: zij kan de berichten enorm snel overbrengen, is Telegrafeeren bet'eekent, zooals bekend is, ver sprelcen en is een woord van griekschen oorsprong.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 11