115 stroom gaat nu cloor dat rad, maar bij het omdraaien van den wijzer langs de letters wordt de stroom telkens, dat de wijzer van een letter tot de volgende overgaat, afgebroken en weer gesloten, door het overspringen van de kam der veêr van den eenen tand op den andere. De stroom gaat van die tweede veêr naar den seinontvanger door middel van koperdraden. Daar komt hij in een electro-magneet, die bij het doorgaan van den stroom magnetisch wordt en een stuk neek ijzer aantrekt. Dit wordt bij het afbreken van den stroom door een spiraalveêr teruggetrokken, en is door middel van een stel hefboornen aan een anker verbonden, waaraan het, als het aan- en teruggetrokken wordt, eene op- en neergaande beweging seeft. Dit anker doet bij zijn slingeringen een getand rad gedurig één tand vooruitgaan, op de wijze, als bij horloges en uurwerken dikwijls het geval is, zoodat het voortbewegen van den wijzer van den sein gever, den stroom bij elke letter afbrekende, aan het stuk week ijzer eene beweging geeft, die, medegedeeld aan het anker, het getande rad, waaraan de wijzer van den seinontvanger is bevestigd, ook één tand, en den wijzer één letter doet vooruitspringen. Zijn de wijzers op dezelfde letter gesteld, dan is het duidelijk hoe men telegrafeert. Om aan te gevendat men begint te spreken wordt een klokje in den stroom geplaatst, welks gebel het begin van seinen aangeeft. Het nadeel dezer telegrafeermethode is, dat er volstrekt geen con trole op de depêches is, en men dus geheel van deu telegrafist afhangt. Daarom zijn zij voor de militaire telegrafie niet aan te bevelen, te meer, daar de fijne bewerking hen in ruwe handen zeer gevaarlijk maakt, en de oplettendheid, die bij het waarnemen vereischt wordt, in het gedruisch van den slag of door het gespannene der uitkomst dikwijls tekort zoude schieten. Men heelt dezen telegraaf ook wel door inductiestroomen in bewe- ging gebracht. De wijzer van den seingever brengt dan bij zijn verspringen een cilindervormig stuk week ijzer in beweging, dat langs een stel magneten zoodanig wrijft, dat er door de versterking der magneetkracht in den draad, om die magneten gewonden, een geïnduceerde stroom ontstaat. De spreker berust op dezelfde grondendaar brengt het doorgaan en het afbreken van den stroom langere of kortere tikken te weeg van een stuk ijzer, dat aangetrokken wordt.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 122