116 Zoodra men een alphabet heeft samengesteld'bestaande uit de com binatiën van korte en lange tikken, en men oefening daarin verkre gen heeft, hoort men het telegram. Deze wijze is voor de militaire telegrafie geheel onbruikbaar, daar er geen de minste controle is, en daar er te veel oefening vereischt wordt, om goed telegrammen te verstaan. Het toestelletje is overigens hoogst eenvoudig, en is opgesloten in een doosniet grooter dan een tabaksdoos. De overige toestellen geven het telegram zichtbaar weer, in lijnen en puntenuit wier samenstellingen men een alphabet vervaardigd heeft; in letters door eene meer samengestelde machinerie, of door middel van een schrijfmJctdie het schrift door scheikundige wer king zelf teruggeeft. Het eerste het toestel van Morse voor ons onderwerp alleen van belang, en in Indië ook voor de civiele telegrafie in gebruik, zullen wij nu kort beschrijven. Dit toestel bestaat uit twee deelen, den seinontvanger en den seingever of sleutel. De eerste is ingericht als volgt: Om een rol is eene lange papierstrook gerold, welke tusschen twee cilinders heenloopt, die in beweging gebracht worden (zij draaien in tegenovergestelde richting en klemmenden papierreepvast), door een radwerk in een kistje besloten, zoodanig, dat die strook op eene andere rol met een kruk kan opgewonden worden. Rechts van het kistje met het radwerk staat een electro-magneet, waarin de stroom der batterij komt, en die dan een stuk week ijzer aantrekt, dat bij wijze van hefboom om een spil beweegt, rechts van den magneet geplaatst. Die hefboom eindigt links van den magneet in een stift, die bij het neergaan van het weeke ijzer, ook naar beneden gaande, op een kettiugje in den vorm van touw zonder eind drukt. Dit kettingje loopt om twee rollen, die ook door het uurwerk in draaiende bewe ging worden gebracht. Het loopt daarbij langs een klos, bekleed met een van eene vet- achtige inktsoort doortrokken flanellen stof. De papierstrook loopt even onder die ketting; drukt de stift nu de ketting gedurende eenigen tijd naar beneden, dan laat de schakel van het kettingje een streepje, gebeurt dit gedurende korten tijd, dan iaat die een punt op het papier na Kan men nu den stroom naar wille keur lang aanhouden of kort afbreken, dan kan men alle samen-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 123