117 stellingen weer geven uit de vereeniging dier teekens en te maken, wanneer men slechts zeker is, dat dat stuk week ijzer on middellijk, als de stroom wordt afgebroken, wordt losgelaten. Dit heeft men verkregen, door den hefboom van boven aan een spiraal- veêr te verbindengeneigd dezen op te trekken. Tegelijk met dit toestel heeft Morse een vernuftig alphabet, uit de teekens en bestaande, uitgedacht. De seingever of sleutel bestaat uit een metalen hefboom op houten plankje. De knop, waarin de hefboom aan eene zijde eindigt, wordt door een veêr naar boven gedrukt, en kan alleen door er op te drukken naar beneden gebracht worden. Door die laatste bewerking wordt een metalen stiftje, even onder dien knop aangebracht, in aan raking gebracht met den ring, die verbonden is aan den pool- draad, die van het station komt. Is de hefboom in rust wordt niet op de knop gedrukt dan is zijn ander uiteinde in gemeenschap met den koperen ring, waaraan de draad bevestigd is, die naar den seinontvanger van het station gaat. Rondom het plankje zijn drie ringen; in gemeenschap, de eene met den draad die van den pool der batterij van het station komt; de tweede met de telegraaflijn; de derde met den draad, die naar den seinontvanger van het station gaat. Wanneer men nu een bericht van een verwijderd station moet ontvangen, dan komt de stroom door de telegraaflijn naar de spil van den hefboom en gaat door dat uiteinde, waaraan de draad verbonden is, die naar den seinontvanger van het station loopt, naar dien sein ontvanger. Moet men een bericht verzenden, dan drukt men op den knop; de stroom loopt van de batterij in den knop, van daar naar de spil en moet verder de telegraaflijn volgen, zoodat zij in den hefboom van het station waarheen men telegrafeert, en van daarin den sein ontvanger komt. Hoe men dus met dezen sleutel telegrafeert, den stroom afsluit of opent, punten of lijnen vormt, is genoeg duidelijk. Ook hier zou men den stroom, door de batterij voortgebracht, door een geïnduceerden stroom kunnen vervangen. Men brengt weer naast den seinontvanger een sterken magneet met klossen en week ijzer aan, zooals wij hierboven beschreven, waardoor alles in een klein geheel zoude kunnen vereenigd worden, en vele nadeelenden elementen eigen, zouden vermeden worden. Een der redenen, waarom men Morse's toestel niet aldus voor de

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 124