119 Andere wijzigingenom den hefboom gedurende langeren tijd naar beneden te houden, stuiten op bezwaren, daar men den magneet zou moeten magnetisch maken, en door tegengestelde stroomen de mag neetkracht ontnemenhetgeen geen overeenstemmende werkzaamheden aan de twee stations zon vereischendat bepaald een vereischte is. Voor de militaire telegrafie is men nog daarom des te eer tot Morse's toestel volledig overgegaan, daar men, door daarvan af te wijken, de gewichtige bron aan materialen als anderszins, die men uit den civielen dienst trekken kan, zoude missen, en de aansluiting aan bestaande lijnen bemoeielijkt werd. Bij de proeven in het kamp van Chalons gebruikte men dan ook het toestel van Morse, en een gewonen galvaniseren stroom. liet toestel was in een bijzonder daarvoor vervaardigd kistje be sloten. Het was door twee schuiven vastgezet, de voor- en zijkanten van het kistje konden neergeslagen wordenzoodat men het toestel gebruiken kon, zonder het uit het kistje ie nemen. De seinontvan- ger staat binnen in het doosje, rechts de seingever, links galvano meter en bliksemafleider. Den galvanometer beschreven wij hierboven. De bliksemafleider is bestemdom den persoondie telegrafeert, te beschermen, als, bij onweders als anderszins, de draden te veel El. mochten opnemen. Men heeft bij Morse's toestel een dubbelen bliksemafleider. De eene bestaat uit twee schijven met tanden voorzien, die met deze op korten afstand tegenover elkander geplaatst zijn. De eene schijf staat in verbinding met den grond, de andere is vóór in den stroom geplaatst, zoodat de stroom daar door middel van een klei nen commutator geheel door wordt gevoerd. Is de El. te groot, dan wordt zij door de tanden der tweede schijf naar den grond afgevoerd. De tweede bliksemafleider bestaat uit een dunnen koperdraadin een goed gesloten glazen buisje aan den eersten afleider aangebracht, en met zijde omwonden. Die draad steunt tegen een metaalplaatje, dat met den grond in gemeenschap staat. Is de stroom te sterk, dan begint de koperdraad te gloeiende zijde verbrandt, de draad komt nu in aanraking met het metaalplaatje, en de overtollige El. wordt afgevoerd. Is de stroom nog sterker, dan smelt ook het ko perdraadje en de stroom gaat niet naar het toestel. Onder de werktuigen, bij de telegrafie in gebruik, behoort ook de commutator; van dit instrument bestaan verschillende wijzi-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 126