gingen. Wij zullen hier slechts een eenvoudigen commutator be schrijven. Op een houten voetplankje staan 4 kolommetjes, waarvan er twee dienen om een ivoren cilinder te dragendie door middel van een handvat daar tusschen beweegbaar is. Die cilinder is met twee stukken metaal belegdzoodanig daarop bevestigddat zij met elkaar geen gemeenschap hebbenmaar ieder voor zich met een der laatstgenoemde kolommetjes. Aan de beide andere kolommen zijn koperen veêren bevestigd, die ieder op een der platen rusten. Draait men nu de kruk na den stroom verbonden te hebben, dan is het duidelijk, dat, doordien de veêren nu of op het ivoor of op de andereplaat drukken, de stroom niet doorgaat of omkeert. Het telegrafeeren geschiedt op de volgende wijzedoor den stroom kort en snel af te breken en door te laten gaanwördt de telegrafist, door het tikken van het weeke ijzer op den magneet, attent gemaakt dat er getelegrafeerd zal worden. Na op dezelfde wijze geantwoord te hebben, dat het sein verstaan en alles in gereedheid is, begint het telegram. Bij de militaire telegrafie mag men op dat tikken te midden van het geraas van een slagveldof het stooten van het voertuig op een hobbeligen weg niet vertrouwendaarom wordt er een soort van bel in den stroom geplaatst. Deze kan men zoodanig inrichtendat een magneet een soort van wekker doet afioopenmaar dit is door het daaraan verbonden raderwerk nog al kostbaar. Daarom stelt men tegenover een electro- magneet twee op elkaar steunende stalen staafjeswaarvan het eene den hamer van een bel draagt. De stroom gaat door het tweede staafje naar het eersteen van daar door de klossen van den electro- magneet. Daardoor wordt het weeke ijzer, dat ook aan het stalen staafje bevestigd is, aangetrokken en door het veêren slaat de hamer op het klokje; de stroom wordt nu, doordat de stalen staafjes van elkaar afgescheiden zijnafgebroken. Door hun veêren komen zij tegen elkaar terug, wederom gaat de stroom door, en daar dezelfde werking nu plaats heeft, hoort men een aanhoudend gebel. Deze toestel is nu zoodanig aan den commutator bevestigd, dat de stroom door de bel gaat; hoort men de bel, dan wordt de kurk omgedraaid, en de stroom gaat door den seinontvanger en den sleutel. Eindelijk heeft men bij het toestel van Morse nog het zooge naamd relais. Hiervan wordt gebruik gemaakt, indien de stroom

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 127