5 onafhankelijk van mist, duisternis, geraas enz., de controle der de pêches is zeer eenvoudig, zij is onafhankelijk van tusschen-stations, en de agenten behoeven veel minder nauwkeurig te werk te gaan, dan bij andere seinmiddelen. Daartegen staat één belangrijk nadeel; zoodra de stroom is afge broken, houdt alle gemeenschap op, en daarom wordt de uiterste zorg vereischt, om den metalen geleiddraad solide en geïsoleerd te vervaardigen, en, vooral in den oorlog, zoo mogelijk aan het gezicht te onttrekken. Is dat doel bereikt, dan kan men dien handigen dunnen draad tot op verre afstanden voeren, hij kan op alle marschen en wegen volgen, als men slechts eene geschikte wijze vindt, dien draad niet tegenstaande zijne dunheid bij groote hoeveelheid van groot gewicht, zonder hem te beschadigen, te vervoeren, en te ontwinden langs den afgelegden weg. Bij den civielen dienst bestaan die bezwaren niet; langzaam en zeker kan men de lijn bevestigen, de bureaux en nwchines opstellen, en er wordt slechts eene geringe zorg vereischt, om het materieel te surveilieeren en te onderhouden. In den oorlog móet de draad dikwijls kronkelende wegen volgen, in haast gelegd en opgeborgen, bureaux geïmproviseerd worden, en dat alles te midden van eene dikwijls kwaadwillige bevolking, of blootgesteld aan strooptochten van den vijand, die op allerlei wijzen den draad zal trachten te vernielen. De Engelschen hebben bij hunne oorlogen tegen de bevolking den grondslag gelegd van het uitgebreide telegraafnet, dat nu Britsch- Indië omspant. Zij voerden steeds, bij hunne tochten naar de binnenlandentele graaflijnen mede, ten einde de onderlinge gemeenschap der leger korpsen, en die met het uitgangspunt te onderhouden. Draden, om ruwe rollen op karren geplaatstwerden nu op eenigen afstand boven den grond aan palen of boomen bevestigddan eenvoudig zonder de minste voorzorg ontrold, hetgeen in dat tropische klimaat mogelijk was, omdat de drooge kruiden en de brandende grond den stroom niet afleidden. Dit is in een tropisch gewest een groot voordeel, daar men dik wijls terreinen zal vinden, waar men op die wijze de lijn legden kan, hetgeen voor eene gemeenschap van slechts tijdelijkeu aard vele kosten bespaart. Ook in Abessinië liet hef engelsche leger zich door een' veldtele-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 12