US waren verzwakt, kon bijna niet hopen, zegevierend uit den strijd te treden tegenover een vijand, wiens legers, krachtig georganiseerd, uitstekend gedisciplineerd en sterker in aantal, door talentvolle mannen werden aangevoerd. Een der hoofdoorzaken van de aanhoudende nederlagen der Fran- schen zoekt de schrijver in de verwaarloozing der infanterie. Zeer belangrijk achten wij, 't geen hij daaromtrent zegt: Voorzeker is Frankrijk niet achtergebleven ten opzichte der mi litaire wetenschappen. Dit land is het eerste geweestdat op de slagvelden met getrokken geschut verscheen, dat mitrailleuse-batte- rijen bezigde; zijne chassepotgeweren hebben de naam van //wonde ren te verrichten. Het heelt gepantserde oorlogsvaartuigen, en wel tienmaal meer dan de duitsche marine. Overigens hebben de artillerie en genie, de wetenschappelijke wapens, zoo als men ze noemt, teil allen tijde uitgemunt. Maar het is niet voldoende, ge leerde technologen de beste vuurmonden en mitrailleuses te bezit ten vestingen te kunnen verdedigen en aanvallenmen moet ook veldslagen weten te leveren en te winnenen daarvoor is flinke infanterie noodig. De maarschalken, die het leger voor den tegenwoordigen oorlog hebben voorbereid, waren van die noodzakelijkheid niet overtuigd; een hunner is begonnen met het bataillon van elk regiment op te heffen, en, toen men daarop tegenwerpingen maakte, antwoordde hijinfanterie vindt men altijdvoor artillerie en genie daarentegen kan men in vredestijd niet genoeg zorg besteden. De generaals Changarnier en Trochu waren van een tesenoveriïe- steld gevoelen, en bestreden te vergeefs dat van den minister, welk laatste er toe heeft geleiddat het fransche leger binnen wei nige dagen, op zijn eigen grondgebied en te midden van verster kingen, in hachelijker omstandigheden verkeerde dan na den ramp- vollen terugkeer uit Rusland. De generaal Changarnier bracht in den Revue des deux mondes in herinnering, dat het tijdperk van onvoldoende geoefende batail- lons en zeer talrijke vuurmonden voor Frankrijk een tijdperk was geweest van onvruchtbare overwinningen, gevolgd door onherstelbare nederlagen. Hij wees er op, dat, ondanks alle nieuwe uitvindingen, de regel der Romeinen nog steeds van kracht is: in pedite robur ("xj. De generaal, zegt hij, die eene uitstekende infanterie bezit, heeft O O De kracht van een leger ligt in 't marcheeren.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 130