137 van versterkingen; thans, nu die wegen tot in het oneindige ver menigvuldigd zijnen alzoo de grensvestingen slechts eene zeer geringe defensieve waarde hebben; nu de stoom de snelheid der krijgsbewegingen tienmalen heeft vergroot, is het gebruik, om de korpsen na den oorlog te ontbindenin de organisatie van het fran- sche leger zeer af te keuren. Zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, zegt de gene raal is het active leger in Busland en in Duitschland (behalve Oostenrijk) in korpsen ingedeeld, die elk divisiën, brigades, regi menten stavendepotseen compleet personeel en materieel bevat ten die permanent bestaan en werkensteeds aangevuld en ver nieuwd worden, zoodat het geheel altijd oogenbWckelyk gereed is om handelend op te treden. Men kan tegen dergelijke organisatie, evenals tegen alle moge lijke samenstellingen, bezwaren aanvoeren. Maar in ieder geval ko men deze niet in vergelijk met de aan zoodanige regeling verbon den voordeelen. Zij zal door de bandendie zich in de verschillende rangen tus- schen hen die bevelen en hen die gehoorzamen vormenden militairen geest aankweeken. Zij bevordert snelheid, overeenstemming en energie in de hande ling, wanneer het uur van handelen daar is. Zij maakt de voorbereidingen tot den oorlog gemakkelijk; deze brengen thans, door plotselinge en veelvuldige bewegingen, het ge- heele landhet geheele leger in opschudding en hebben het groote nadeeldat zij langen tijd vooraf bekend worden. Snelheid is, boven alles, de eerste wet van den oorlog; zij wordt door niets zoozeer bevorderd als door eene organisatie als boven bedoeldzij is van veel grooter beteekenis dan de hoeveelheid der manschappen die men onder de wapens brengt. De ondervinding leert, dat Trochu althans in de meeste zijner bovenaangehaalde beschouwingen juist heeft geoordeeld. In de vol gende bladzijden zal worden aangetoonddat de overwinningen der duitsche legers vooral te danken zijn geweest aan hunne goede en spoedige organisatie, aan hunne snelheid van beweging, aan de goede voorbereiding tot den oorlog in vredestijd, aan de uitste kende discipline die hen kenmerkte; allen eigenschappen, waarin zij ver boven de fransche strijdkrachten uitblonken.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 134