6 graaf volgen, die, langs moeielijke wegen, de oevers der Roode Zee met het hart van het rijk van Theodorus II verbond. Het Italiaansche leger beproefde ook, in navolging van het nog weinig bekende pruisische stelsel, in. 1860 en 1861 een veldtelegraaf. De twee legerkorpsen, gelijktijdig uit Toscane en Romagna res pectievelijk naar Umbrië en de Marken vertrokken, om te zamen het beleg voor Ancona te slaanwaren over de Appenijnen door een telegraafdraad verbonden. De oorlog tusschen de noordelijke en zuidelijke legers der Ame rikanen leveren verschillende voorbeelden op van het gebruik van veldtelegrafen. De generaal Sherman liet zich bij zijn langen marsen door Caro lina en Georgië door eene volledige veldtelegraaf volgen, en dikwijls kon hij, twee uur na zijne positie gekozen te hebben, zijne bewe gingen mededeelen. De Amerikanen leveren weder hierin het voor beeld, dat zij met kracht nuttige nieuwigheden durven onderne men. Hun in dien oorlog medegenomen materieel was zoo vol ledig, dat het op een waarde van ongeveer 2.',- millioen dollars geschat wordt. Gedurende den veldtocht in Sleeswijk hadden de Denen aan de eene, en de Pruisen en Oostenrijkers aan den anderen kant eene geheel georganiseerde veldtelegrafie. De kabel der Denen liet nog al iets te wenschen over: de drie legers van koning Wilhelm waren voortdurend met Berlijn verbonden. (De Pruisen gebruikten Morse's toestel). Oostenrijk, Spanje, Hannover, België, Nederland en Rusland hebben allen op dat gebied proeven genomen. Frankrijk liet zich in 1859 door burgerlijke beambten in Italië volgendie belast warenelectrische telegrafen aan te leggen of de bestaande, door de Oostenrijkers vernietigd, te herstellen. Zij eisch- ten van de bevolking werkvolk en materialen, maar de conclusie was, dat men hierop niet moest rekenen; het werkvolk liep weg, de ma terialen waren van slechte kwaliteit, en men zag duidelijk, dat men zich-zelf geheel voor den telegraafdienst moest uitrustenen deze voor den oorlog op militairen voet moest inrichten. Daarop werden in 1863 twee officieren in het kamp van Chalons met proeven op dat gebied belast. Een kabel verving den een- voudigen draaden werd op rollen op karren geplaatst. Deze karren waren zoodanig ingericht, dat hunne beweging de ontrolling begunstigde.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 13