133 Erederik Karei, de omstreken van Pont-a-Moussonop 22 kilome ters van Metz, alwaar het de Moezel zou overtrekken. Toen de Eransehen deze, voor hen gevaarlijke beweging bemerkten, deden zij den 15de>1 eene poging om den overtocht te beletten. Met den spoorweg werden in allerijl eenige troepen van Metz naar genoemde plaats gezonden. Maar deze kwamen eerst te gelijk met de Pruisi sche infanterie te Pont-a-Mousson aan, en konden door hun betrek kelijk gering aantal geen stand houden. ~De Pruisen zetten daarop hunne omtrekkende beweging voort, ten einde de communicatie tusschen Metz en Verdun af te snijden. De keizer begreep dat zijn terugtochtsweg bedreigd werd, en begaf zich den 16den 's morgens met zijn zoon naar het leger van Mac 'Mahon, dat, na de nederlaag bij Worth, over Nancy op Cha lons was teruggetrokken, door den kroonprins van Pruisen met het 3de duitsche leger achtervolgdzooals boven reeds werd vermeld. Na den terugtocht van Mac Mahon begon de Badensehe divisie de insluiting van Straatsburg; den 19den Augustus ving de artillerie, op den duitschen oever van den Pijn bij Kehl geplaatsthet bom bardement aan, dat met de overgave van Straatsburg eindigde. Het gevecht met Steinmetz was voor het leger van Bazaine op zich zelf niet beteekenend geweest, doch daar het de omtrekking van Erederik Karei mogelijk had gemaakt, had het groote ge volgen. In stede van na dat gevecht zich onverwijld door het Argonner woud met Mac Mahon te vereenigen en zich daartoe naar St. Me- nehould of Chalons te spoeden, bleef Bazaine gedurende den nacht van den 14d™ en dag en nacht van den 15den in zijne stelling rondom Metz; en toen hij in den morgen van den 16den over Mars- Ia-Tour naar Verdun wilde trekken, vond hij dezen terugtochtsweg door den vijand bezet. De voorhoede onder Erossard werd tusschen Mars-la-Tour en Vionville door de Pruisen aangevallen, hetgeen een levendig gevecht ten gevolge had. Na een strijd van twaalf uren moesten de Eran sehen naar het geretrancheerd kamp van Metz terugtrekken. Deze ontmoeting, die de graaf van Palikao, de minister van oor log, als een beduidende overwinning aan het wetgevend lichaam meldde, had de meest heillooze gevolgen. Had Bazaine zich door de Pruisen heen een weg kunnen banendan had hij den noodlot- tigen slag van Gravelotte vermedenzich met Mac Mahon in het kamp

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 140