134 van Chalons vereenigden de laatste zou nietbij zijne pogingen om Bazaine te ontzetten, zijn leger verloren hebben. Aldus hadden beide maarschalken zich kunnen vereenigen en had den zijmet hoop op goeden uitslagnog een aanval op de Pruisen kunnen wagenof naar Parijs terug kunnen trekkenwaar hunne tegenwoordigheid zeker een groote hinderpaal voor de insluiting dier stad door de Pruisen zou zijn geweest. De langzaamheid, de traagheid, de slechte berekening en het volslagen gebrek aan feu sacré bij Bazaine zijn oorzaak, dat Frank rijk zich thans heeft moeten onderwerpen aan den eischen van een overmoedig geworden vijand. Na het gevecht bij Mars-la-Tour moesten de Pruisen nieuwe po gingen bij Bazaine verwachten om zich een weg naar de Maas, in de richting van Verdun, te banen. Het zeer geaccidenteerd en boschrijk terrein tnsschen de Moezel en de Maas wordt door drie wegen doorsneden, welke daartoe kon den dienen. De zuidelijkste weglangs Mars-la-Tour loopende was na het gevecht van den 16den in de macht der Pruisen; maar de noordelijkste, door het bosch van Jaumont, en de middelste, langs Jarny, waren nog voor de Franschen open. Dadelijk na den strijd hij Mars-la-Tour had Bazaine aldus nog de Maas kunnen bereiken en zich met Mac Mahon in het kamp van Chalons kunnen vereenigen. De officiëele pruisische rapporten zeggen, dat Changarnier dit Bazaine heeft aangeraden. In stede van deze wijze partij te kiezen, blijft Bazaine echter werkeloosgedurende 36 ureniu het kamp van-Metz, en schenkt hij zijn vijand aldus gelegenheid ook de beide andere wegen te bezetten De Pruisen benutten den dag van den 17de", om hnnne troepen te vereenigen, ten einde daarna Bazaine aan te vallen. Die troepen, samen ruim 200,000 man sterk, stonden in den morgen van den 18den langs den weg van Mars-la-Tour, en moesten, vóór den aanvaleene frontveranderingop den rechter vleugel als spil bewerkstelligen. Zoodanige beweging, op zoo groote schaal, is zeer moeilijk uit te voeren, en, tegenover een geconcentreerden en actieven vijand, zeer gevaarlijk. Gedurende de beweging is het leger niet slagvaardig en wanneer de vijand het dan aanvalt, moet het ongetwijfeld in zeer hachelijke omstandigheden verkeeren. Iederdie wel eens eene front-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 141