138 de hoedanigheden dezer paarden te geven, en hunne hoofdkenmerken in 't kort aan te stippenwordt hier een plaatsje verzocht in het militair tijdschrift; hierdoor zal de vrucht der bijzondere studie van den heer von Stampa niet verloren zijn. Ook mag ik niet onvermeld laten, dat de heer Roberton mij vele gewichtige inlichtingen heeft verschaft. Een eigeudommelijk paardenras schijnen de eilanden van den Oost- Indischen archipel niet te bezittendoch de maagschap van onze mdische paarden met het gewone poolsche of russische ras zal den kenner niet ontgaan. Ontegenzeggelijk vormen ook zij verschillende takken van die groote tartaarsche en mongoolsche familie, die in het hoogland van Azië te huis behoort. Niet alleen door den vormmaar ook door eene bijzondere nei ging tot den telgang kenmerkt zich deze verwantschap. "Van algemeene bekendheid is het, dat den paarden in de hoog landen en steppen van Midden-Azië de telgang is aangeboren, ter wijl de beste hippologen beweren, dat de dispositie daartoe van het tartaarsche paard een bijna onoverkomelijke hinderpaal isom het in evenwicht en op de achterhoud te zetten; een nadeel, dat inden regel onze Indische paarden nog al aankleeft. Dezelfde wijzigingenwelke het tartaarsche ras in het westen van Azië meer bepaaldelijk de Indische schiereilanden en de landen ten zuidoosten van den Indus gelegen door kruising met het arabische heeft ondergaanhebben waarschijnlijk ook in het oosten plaats gehad, toen het islamisme den Indischen archipel bereikte. De vriendschappelijke verstandhouding, welke onmiddellijk tusschen de arabische missionnaires en de javaansche grooten bestond, het oostersch gebruik elkander wederkeerig geschenken te geven en de hooge waarde, welke de Arabier aan het raspaard hecht, laten met grond vermoedendat zich onder die geschenken ook zulke dieren bevonden. Dit gevoelen wordt allezins gestaafd ten eerste door de overeenkomst, die er bestaat tusschen den in boorling van den Indischen archipel en den Arabier, om de deug delijkheid van het paard vooral voor den teelt te beoordeelen; ten tweede door de omstandigheid, dat onder de meest geschikte rassen in dien archipel zich verscheidene exemplaren bevindendie slechts weinig kenmerken van hunnen landaard dragen, en ineer het voorkomen hebbeu van kleine Arabische paarden.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 145