142 een afstand, dien het in draf uitgeput en van zweet druipende zou heb'oen afgelegd. Wat de robe van de Indische paarden betreft, zoo zijn bruinen, schimmels, valen en bonten de meest voorkomende. Bovendien vindt men buiten de bekende overige kleuren van het haar nog eene me nigte schakeeringen, voor welke slechts in de taal van het land bepaalde benamingen bestaan. Witte teekenen aan hoofd en bee- nen zijn niet zoo algemeen als in Europa; daarentegen ontmoet men in nauwkeurige signalementen een overvloed van haarwervels en korenaren. Als eene bijzonderheid zij hier nog aangehaald, dat vele paarden- houders, zoowel op Celebes als Botti en Timor, de gewoonte heb ben de hun toebehoorende paarden in hunne jeugd te merken met verschillende teekens op bil of schouders. Hiertoe maken zij met een schelpde tand van een zaagvischof ander scherpsnijdend voor werp eene diepe insnijding op de bedoelde plaats, welke verwonding- zij eene zoodanige verzwering doen ondergaan, dat het likteeken nimmer meer verdwijnt. Op Sandelhout bestaat de gewoonte de ooren te splitsen, ook wel, ze zijwaarts in te snijden. De teekenen, waaraan men den ouderdom der paarden herkentzijn overal dezelfde; de eenige afwijking die bestaat, is het soms onre gelmatig vroeg te voorschijn komen van de haaktandendikwijl ziet men bij paardendie de middeltanden nog niet hebben gewisseld dat de haaktanden reeds een Ned. duim lang zijn. De paarden van den Indischen archipel kunnen in de ondervolgende familiën of takken worden verdeeld: 1°. het Makassaarsche paard 2°. het Bimanesche paard 3°. het Sandelhout-paard 4°. het Battak-paard 5°. het Javasche paard. 1°. Het Makassaarsche paard is voorzeker het sterkste en beste van den archipel; het is krachtig en gehard tegeii vermoeienissen, terwijl het, niet keurig op zijn voedsel zijnde, zich, als 't noodig is zelfs met boombladeren contenteert. Het is kenbaar aan het meer malen voorkomende oude vrouwenhoofd, den zwaren onbuigzamen nek en breede borst, en, in vergelijking, met andere Indische paarden, aan zijn gedrongen conformatie.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 149