7 Die proeven stuitten op vele moeielijkhedenhet eerste plan, om alle divisiën onderling te verbinden, bleek al dadelijk onuitvoerbaar men zou op die wijze met te talrijk materieel bezwaard worden. Zelfs de eenvoudige verbinding der verschillende legerkorpsen met het groote hoofdkwartier geeft dikwijls tot ingewikkelde lijnen aan leiding. Stelle men zich voor een aanvallend leger, uit drie legerkorpsen samengesteld. De drie hoofdkwartieren en het groote hoofdkwartier zijn eche- 1 ons wij ze langs de operatiebasis geplaatst; elk hoofdkwartier heeft een post bij zichvan welke posten de telegraafdraden eindigen zul len in een centraalpunt, in het midden der basis geplaatst. Zoodra de korpsen zich in beweging stellenworden zij door den telegraaf draad gevolgddie bij den opmarsch ontrold wordt. Alle depêches gaan dus naar het centraalpunt, van waar zij naar hun bestemmings plaats gezonden worden. Maar nu wordt de marsch meer ingewikkeld, de wegen worden inoeielijker, het materieel raakt uitgeput; dan moet een tweede cen traalpunt uitgekozen, het materieel opgeruimd worden, en alleen dat tweede punt met het uitgangspunt der operatie vereenigd blijven, waarin dikwijls door den civielen dienst zal voorzien worden. Men ziet, dat, hoe eenvoudig zoohi handeling in redeneering toe schijnt, de practijk een massa moeielijkheden kan medebrengen. De wegen toch leveren vaak vele bezwaren op; dikwijls zal het daarom doelmatiger zijn, de korpsen ouderling te verbinden, dan een net van lijnen achter te latenaan duizend wisselvalligheden biootge- steld en een schat van materieel verslindende. De practische blik van den chef der telegrafie, grondige terreinkennis, en overleg tusschen dien chef en den aanvoerder en zijnen generalen staf, zullen hier zeer veel afdoen; vaste regels hoe in een veldtocht te handelen zijn niet aan te gevenen het komt er slechts op aan, in het algemeen na te gaan, hoe men het betrekkelijk zware materieel moet vervaar digen, vervoeren en inrichten, om op de meest eenvoudige wijze, daar waar dit het beste is uit te voeren, electrische gemeenschap daar te stellen. II. Elke electrische telegraaf bestaat uit drie deelen a. het toestel, dat de electriciteit opwekt; O O

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 14