113 Het rechte kruishet dragen van den staart en de drooge gespierde beenen verraden echter spoedig een zuiver bloed. Het is bij een weinig temperament bedaard, en als het goed bereden wordt, actief in alle bewegingen en dus als troepenpaard uitmuntend; zelden behoeft men het aan te zetten wegens vertraging van gang. Het landschap Dorothea op Celebes brengt over het algemeen de beste en schoonste Makassaren voort; daar wordt dan ook het meeste werk van de paardenfokkerij gemaakt. Eene vaste commissiebestaande uit den kapitein der artillerie en den luitenantkommandant van het detachement kavallerie te Makassar, trekt uit dat landschap de meeste paarden, bestemd voor remonten der artillerie en kavallerie op Java. De maximumprijs, welke zij gemiddeld en dus bij doorslag mag besteden, bedraagt tegenwoordig 200,per stuk. 2°. Het Bimanesche paard is een klein vurig paardhoogst zelden of nooit 1 voet hoog (meest 3 voet 9 duim)dat zich van de overige Indische rassen voornamelijk onderscheidt door den hoog aangezetten en schoon gebogen halsin een woord door zijne opgerichte stelling; daarbij zijn het kleine hoofd en de beenen bijzonder droog en de hoef ongemeen klein, rond en van achteren hoog. Het is dociel en leerzaamen om zijne onvermoeidheid als teller en draver hoog geacht. Wegens zijne geringe hoogte wordt het minder als rij-, dan als wagen- en bendiepaard gebruikt. Sedert de uitbarsting van den berg Tambora op Sumbawa in 1815, die een groot gedeelte van het landschap Bima verwoestte, is het getale Bimanezen zeer verminderd. De andere op Sumbawa zich bevindende paarden zijn eveneens klein, doch bezitten niet in die mate de uitstekende hoedanigheden van die, welke in het landschap Bima worden aangetroffen. Wegens hunne geringe hoogte wordt uit deze paarden voor het leger niet geremonteerd. 3°. Het Sandelhout-paarddat gevoegelijk met de Timorezen Rottinezen en Savoenezen in eene zelfde onderafdeeling of tak van het Indische paard kan worden begrepen, is grooter dan al deze laatsten, welke ver beneden de 4 voet zijn. Het Sandelhout-paard munt vooral door zijne grootte boven de anderen uitwant originair Indische paarden van 4 voet 2 en 3 duim zijn uitzonderingen, en men beweert, dat zich in het bezit der hoofden - O O o O

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 150